بازار املاک پزشکان و مراکز درمانی تبلیغات در ایران مجله گردشگری شهر بابک
پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران هتل ها و مسافرخانه های ایران رستوران های ایران شرکت های گردشگری ایران .
 

شهر بابک يکي از شهرهاي استان کرمان است.شهربابک مرکز شهرستان شهر بابک نيز مي‌باشد.جمعيت اين شهر بنا بر سرشماري سال 1385 مرکز آمار ايران، برابر 45751 نفر است.مردم اين شهر از اصيلترين مردمان فارس زبان هستند.

وجه تسميه شهر:

بر اساس برخي از منابع تاريخي، بابک ساساني فرزند ساسان و پدربزرگ مادري اردشير بابکان که حاکم ايران در اواخر حکومت اشکانيان بوده‌است، اين شهر را بنا نهاده‌است و به همين دليل آن را شهربابک ناميده‌اند.
بیشتر مورخین بنای شهربابک را به بابک پدر اردشیر ساسانی نسبت می دهند. ولی این که از قبل نیز آبادی در این ملک بوده یا نه اطلاع دقیقی در دست نیست.
احمدعلی وزیری صاحب تاریخ کرمان می نویسد:
« … چون محل نشو و نمای اردشیر، شهربابک کرمان بوده و به این جهت در آبادانی این مملکت سعی بلیغ میفرمود.» (احمد علي وزيري، تاريخ كرمان، صفحه97)
و در جایی دیگر درکتاب جغرافیای کرمان آورده است:
«… شهربابک از ابنیه ی بابک پدر مادر اردشیر بابکان است که اول پادشاه طبقه ی ساسانیان بود و ملوک الطوایف را برانداخت. درزمان ملوک الطوایف که اردوان پسر نرسی از طبقه ی اشکانی در دارابجرد سلطنت داشت، این شهر را بنا نهاده و دارالحکومه قرار داد. و در اینجا دختر خود را به ساسان بداد و اردشیر متولد شد. و این شهر از همه شهرهای کرمان اقدم است.» (احمد علي وزيري، جغرافياي كرمان، صفحه 128)
آن چه از مجموع اظهار نظر تاریخ نویسان بر می آید، اوج عمران و آبادانی شهربابک در دوران حکومت ساسانیان بوده و اسامی قنات ها، آبادی ها و روستاها نیز حکایت از همان زمان دارند. حتی اظهار نظر شواهد محلی(تحقيقات آقاي عباس فارسي نژاد يكي از شعراي شهرستان شهربابك) نیز با نظر تاریخ نویسان هماهنگی دارد.
مثلاً درجنوب شهربابک گود لشکرکش را محل جنگ معروف اردشیر ساسانی و اردوان پنجم می دانند که به شکست اردوان می انجامد و باعث ایجاد سلسله ساسانی می گردد.
آثار دیگری نیز وجود دارد که عمران و آبادانی این ولایت را به قبل از ساسانیان می رساند. از جمله روستای میمند، معبد اَوِستا در کوه پیش اوستا و آتشکده آذربغ در کهتوکرها و … .
این شهر در زمان ظهور حضرت زرتشت شهری آباد بوده و دارای آتشکده ی بزرگ و مشهوری بوده است که آتش آتشکده ی یزد را از این آتشکده که بر روی تل خاکستر کنونی قرار داشته برده اند.
در تاریخ مروج الذهب نوشته شده:
« قباد پدر انوشیروان پس از کناره گیری از سلطنت برای عبادت به آتشکده ی شهربابک رفت و دو حکیم بزرگوار به نام بوذرجمهر و بزرگمهر برای دیدار او به شهربابک آمدند و دو مزرعه به نامهای «مهرجرد» و «بوذرجمهر» و نیز دو قلعه (کوشک) مستحکم در دو طرف راه کرمان به فارس که در آن زمان از شهربابک می گذشته، ساختند که در حال حاضر به نام «کوشک مردان» و «کوشک بُرزی» از آثار آن دو قلعه یاد می شود.»
(به نقل از روزنامه ی كيهان ويژه ی استان كرمان، دوشنبه 6 شهريور 1374، صفحه 1)
به استناد نوشته ی استاد باستانی پاریزی و شواهد دیگر:
«… اینکه سلسله ساسانیان شهربابکی بوده اند و ساسان رییس قبیله ای از عشایر منطقه «خور» شهربابک یعنی مزرعه «مرائ خبر» بوده و پسرش بابک وقتی به صدارت می رسد، در مرحله ی اول بر دو منطقه ی یزد و کرمان تسلط پیدا می کند و چون زادگاه پدرش ساسان موبد عشایر، مرائ خبر بود، در همان بدو ریاستش این شهر را که امروز شهربابک است و در حمله اسکندر مقدونی ویران شده بود، مرمت می کند و از آن زمان است که شهر سمنکان ویران شده و به نام بابک نامگذاری و به شهربابک مشهور گردیده است.» (محمد ابراهيم باستاني پاريزي، كوچه ی هفت و پنج، صفحه 88)
به هر حال آثار و شواهد و دلائل، حاکی از آن است که سابقه ی تاریخی این شهر حتی به قبل از دوره ی ساسانیان نیز رسانیده شده است. و بنا به قولی این شهر نامش سمنکان بوده که فردوسی نیز از آن یاد کرده و مادر سهراب را دختر پادشاه سمنکان دانسته است.
تا حدودی می توان گفت که مطالب فوق از صحت برخوردار باشند، زیرا دو عامل اصلی باعث از بین رفتن این اثار ارزنده، با توجه به وضعیت اقلیمی منطقه در شهربابک گردیده است:
آ) هجوم اجانب قبل از اسلام و قبل از ساسانیان مانند حمله ی اسکندر مقدونی و بعد از اسلام هم مغول، بنی امیه، بنی عباس، محمود افغان و … .
ب‌) حوادث جوی مانند زلزله ها و بارانهای سیل آسا و طوفانهای سهمگین به واسطه آبرفتی بودن منطقه و … .

پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران
http://www.ibep.ir