بازار املاک پزشکان و مراکز درمانی تبلیغات در ایران مجله گردشگری قلعه سموران در جیرفت
پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران هتل ها و مسافرخانه های ایران رستوران های ایران شرکت های گردشگری ایران .
 

قلعه سموران که از سنگ­های مرمر متمایل به قرمز ساخته شده؛ در فاصله 3 کیلومتری شمال غربی روستای رود فرق و در 60 کیلومتری شرق شهر جیرفت بر فراز کوهی احداث شده است.

دیواره بالای کوه که حدود هزار مترمربع می­باشد از صخره­هاو پرتگاه­های طبیعی تشکیل گردیده است. در قسمت­هایی که امکان نفوذ دشمن می­رفته دیواری بلند شامل دو دروازه در ضلع جنوبی با 12 برج دیده­بانی احداث شده است. طول بالای قلعه یک کیلومتر و عرض متوسط آن حدود 150 متر است. آثار بناهای ویران قلعه با پی­های سنگی و آجری در ابعاد و قطر 3 سانتی­متر به فراوانی دیده می­شود. در ارتفاع 200 متری بالای قلعه، دیوار سنگی دیگری با ملات آهک وجود دارد که دور تا دور قلعه احداث شده است.

کناره دورنی دیواره­ سنگی بالای قلعه، محل نگهداری اسب­ها بوده است که هنوز آخورهای آن موجوداست. آثار استحکام و موقعیت قلعه بینندگان را تحت تأثیر قرار می­دهد. چاه نسبتاً عمیق قلعه با گذشت قرن­های متمادی و و آسیب­های فراوان هنوز عمق خود را حفظ کرده و طرز سنگ چینی
کناره­ های آن بسیار جالب توجه است.

بالای قلعه دو حوض قرار دارد که آب باران را جمع می­کرده است. حوض بزرگ 20 متر طول و 8 متر عرض و 3 متر عمق دارد و چهار ستون سنگی در داخل آن قرار گرفته که روی آن را برای رفع آلودگیمی­پوشانده­اند. دیواره آجری حوض با روکش ظریفی از ماسه و آهک ساخته شده و حوض کوچک­تر هم در فاصله نزدیک و بالاتر از حوض اصلی قرار گرفته است.

ساختمان قلعه سموران به قرون قبل از اسلام تعلق دارد ولی در قرون اولیه اسلامی بازسازی شد و در دوران حکومت سلجوقیان قلعه مشهوری بوده است. قلعه سموران به علت استحکام و موقعیت طبیعی شباهت زیادی به قلعه­های اسماعیلیه دارد و شاید مدتها مورد استفاده پیروان اسماعیلیه قرار گرفته بود.

پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران
http://www.ibep.ir