بازار املاک پزشکان و مراکز درمانی تبلیغات در ایران مجله گردشگری تپه یحیی در بافت
پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران هتل ها و مسافرخانه های ایران رستوران های ایران شرکت های گردشگری ایران .
 

این تپه بازمانده تمدنی کهن است که به اعتقاد برخی باستان شناسان تاریخی آن به هزاره ی پنجم قبل از میلاد مسیح می رسد .تپه یاد شده در دشت صوغان 30 کیلومتری شمال شرقی دولت آباد از توابع بافت قرار گرفته است و تامرز استان 220کیلومتر فاصله دارد .
ارتفاع تپه 20متر و قطردایره ی پایین آنن 187متر است . نتیجه ی تحقیقات نشان می دهد که این محل درزمان ایلامیان شهر بزرگی بوده و تپه یاد شده سربازخانه و قلعه نظامی شهر راتشکیل میداده است .

حفاری های انجام شده به وسیله کارلوفسکی باستان شناس امریکایی درسال 1343و کشف اشیاء جدید منجمله مجسمه ای که در موزه ایران باستان نگهداری می شود , حقایق تازه ای رانشان داد .لازم به یادآوری است که تمدن هلیل در طول 400 کیلومتریمسیرخود گسترده بوده و از تپه یحیی یعنی شروع هلیل آغاز و تا جازموریان یعنی پایان آن ادامه داشته است .

تپه یحیی صوغان بعلت داشتن 7000 سال سكونت مستمر انسان از دوران نوسنگي تا چند قرن پس از ميلاد اهميت خاصي داشته و زنجير ارتباط فرهنگي جنوب شرق ايران بوده و دره سند را با مصر پيوند مي دهد.

بين هفت تا هشت هزار سال پيش مراكز روستا نشين در چند نقطه ايران، در منطقه تمدن جيرفت، تپه سيلك كاشان، شهر سوخته سيستان، تپه حصار دامغان، منطقه اوراتو آذربايجان، تپه گيان نهاوند، تپه يحيي صوغان و اطراف مرودشت وجود داشته است.

اندك شهرها ي باستاني شامل شوش، تپه مليان موهنجو دارو تنها از لحاظ قدمت با «تپه يحيي» برابري دارند واما سند يا كتيبه اي كه نام واقعي و قديمي اين شهر را مشخص مي كند هنوز بدست نيامده و اين منطقه مركز بسياري از فعاليتهاي صنعتي و هنري بوده است و تكنيك هاي بكار رفته در تپه يحيي با كارهاي مصريان باستان مشابهت دارد.

در طول تاريخ مهاجرت هاي انساني و جابجائي انسانها همواره به دليل دستيابي به شرايط بهتر زندگي بوده و در دوران باستان اين شرايط بهتر عبارت از آب فراوان و خاك حاصلخيز براي كشاورزي بوده است.

ايران نخستين سرزميني است كه در آن مردم به استخراج و استعمال از فلزات پي برده اند تعدادي از نخستين كوره هاي ذوب مس و در تل ابليس مربوط به هزاره پنجم قبل از ميلاد بدست آمده قديمي ترين فلزي كه مورد استفاده انسان قرار گرفته مس بوده است.

پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران
http://www.ibep.ir