بازار املاک پزشکان و مراکز درمانی تبلیغات در ایران مجله گردشگری روستای گورچوئیه در چترود کرمان
پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران هتل ها و مسافرخانه های ایران رستوران های ایران شرکت های گردشگری ایران .
 

این روستا در طول جغرافیایی 49 دقیقه، 56 دقیقه و عرض جغرافیایی 40 دقیقه 30 درجه و ارتفاع متوسط 1770 متر، در 12 کیلومتری شمال غرب شهر چترود و 26 کیلومتری جنوب شرقی زرند، در ابتدای فرعی خانوک- چترود قرار دارد. فاصله آن تا مرکز بخش 12 کیلومتر است.
علی اکبر دهخدا در دایره المعارف، روستای گورچوئیه را جزو دهستان حتکن (بخش زرند)، در 36 هزار گزی جنوب شرقی زرند، سر راه فرعی خانوک به چترود با 197 نفر جمعیت ثبت کرده و در ادامه آورده :« آب آن از قنات تامین می شود، محصول آن غلات و شغل اهالی، زراعت و راه آن مالرو است».
در حال حاضر این روستا با 111 خانوار، جمعیتی قریب به 460 نفر را شامل می شود. شغل اصلی روستائیان کشاورزی است. در گذشته اهالی روستا بیشتر به حرفه قالی بافی می پرداخته اند، اما با رواج کشت پسته، این صنعت به فراموشی سپرده شده و عمده کشاورزی این روستا در حال حاضر، کشت پسته است. از آثار تاریخی آن قلعه قدیمی است که گویا قدمت بسیار زیادی نیز دارد. این قلعه به ارگ بم شبیه است.
عرض قلعه 50 متر و دارای 4 برجک است. در گذشته از طریق این برجک ها کار دیدبانی از قلعه صورت می آگرفت. وجود چاه در داخل قلعه نشانگر این موضوع است که در گذشته مردم در داخل قلعه زندگی می کردند.
به گفته اهالی نام این روستا «چشمه نور» بوده است. بعضی نیز معتقدند که در گذشته مرد عربی به این مکان آمده و چون بسیار تشته بوده ، با چوب بر سنگ قبری می زند، قناتی پیدا می شود به این دلیل، روستا به نام «گورچوئیه» معروف و مشهور شده است.
از اماکن مذهبی این روستا می توان به مسجد «حاج کوچک» با قدمتی سیصد ساله دارد، اشاره کرد.حسینیه آن خشت و گلی است و قدمت آن به 700 سال پیش برآورد شده است. /منبع: chatrood.com

پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران
http://www.ibep.ir