بازار املاک پزشکان و مراکز درمانی تبلیغات در ایران مجله گردشگری روستای سردر در چترود کرمان
پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران هتل ها و مسافرخانه های ایران رستوران های ایران شرکت های گردشگری ایران .
 

این روستا گویا به دلیل موقعیت جغرافیایی خود قرار گرفتن در ابتدای دره ای « سردره » نام داشته و به مرور زمان به «سردر» تغییر یافته است.
روستای سردر در فاصله 50 کیلومتری شمال کرمان و 8 کیلومتری شمال شرق شهر چترود قرار دارد.
جمعیت روستا 456 نفر (180 خانوار) است. آب و هوای آن معتدل خشک است. رودخانه چترود که از چشمه های پیرامون آبادی سرچشمه می گیرد، در شمال این آبادی روان است.کوه کاسو با ارتفاع 2635 متر در یک کیلومتری شمال، کوه آب خواجه با ارتفاع 2573 متر در سه کیلومتری جنوب غرب و کوه بزمهر با ارتفاع 2911 متر در 4 کیلومتری جنوب شرق این آبادی واقع شده اند.
در سرشماری 1355 شمسی، تعداد 80 کارگاه قالی بافی در این روستا مشغول فعالیت بوده اند، محصولات کشاورزی «سردر» شامل: گندم ،جو، تخم آفتابگردان، زردآلو، گلابی و گردو است.
عزیمت به «سردر» از طریق راه فرعی - روستای معزآباد- صورت می گیرد. پوشش گیاهی روستا، برای چرای دام مناسب است.
کلپوره، آلاله، بومادران، کاکوتی، زوفا، زیره، انغوزه ، کتیرا و مفرو که مصرف دارویی و صنعتی دارند . اما در حال حاضر به دلیل کمبود بارش باران دراین منطقه ازاین گیاهان دارویی کمتردیده می شود.
خانه بهداشت، دفتر مخابراتی(با 150 خط تلفن) از جمله امکانات روستای سردر می باشد.
آب آشامیدنی این روستا از قنات تأمین می شود. البته به دلیل کوهستانی بودن منطقه، لایروبی قنات « سردر» از مشکلات اساسی این روستا است.
محلات قدیمی این روستا عبارتند از: محله پای گود، محله ی درویشان، محله در آغل و محله پاقله.
خیرین و واقفین این روستا - مانند تمامی روستاهای این بخش و دیگر نقاط استان پهناور کرمان- منشاء امور ارزشمندی بوده اند. مثلا دو دانگ از شش دانگ زمینهای منطقه « سردر» وقف ائمه اطهار (ع) می باشد و درآمد حاصل از آن صرف عزاداری و روضه خوان و مجالس وعظ می شود.
مسجد قائم که در سال 1340 شمسی، احداث شده یکی از اماکن مذهبی این روستا است. به گفته ی اهالی، این محل به «گذرگاه » و « طاق علی » نیزمشهور است. مسجد « ولی عصر» دارای یک تکیه هم می باشد. مسجد حجۀ بن الحسن العسکری که در زمان نادر شاه افشار 1148-1160 هجری، قمری بنا شده است. از دیگر اماکن مذهبی تاریخی روستا سردر است. /منبع: chatrood.com

پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران
http://www.ibep.ir