بازار املاک پزشکان و مراکز درمانی تبلیغات در ایران مجله گردشگری کاروانسرای حاج مهدی در کرمان
پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران هتل ها و مسافرخانه های ایران رستوران های ایران شرکت های گردشگری ایران .
 

کاروانسرای حاج مهدی مربوط به دوره قاجار است و در کرمان، بازارمیدان قلعه واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۳۸۶۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
اگر چه قدمتی کمتر از کاروانسراهای چون هندوها وکیل و گنجعلیخان دارد معذلک از جایگاه خاصی برخوردار و یازآور روزگاری است که برخی از زرتشتیان و اقلیت های دیگر مهبی در بعضی از حجره های آن به امر تجارت مشغول بودند .
این کاروانسرا دارای 14حجره و دو در است که یکی در بازار میدان قلعه و دیگری در کوچه معروف به سینما تابان قرار دارد ووضعیت کنونی آن به گونه ای است که اگر تعمیراتی درآن صورت گیرد قابل استفاده خواهد بود فعلا چند مورد کسب و کار و تعدادی انبار رونق بخش این کاروانسراهستند .
این مکان تاریخی زیبا و دیدنی با قدمتی بیش از 180 سال متعلق به تاجری به نام بوده که در زمان حیات خود آن را شروع و توسط فرزند ارشد ایشان (عبد الغفار ) بنا بر وصیت پدر تکمیل گردیده است .
حاج مهدی تاجری نراقی اصل بوده که بین شهر های کاشان نراق و همدان تجارت می نموده و این مجموعه را برای استراحت تجار و کاروانیان و عرضه کالا های تجار ی آنها و داد و ستد بین تجار نراق و دیگر شهر های اطراف ساخته و وقف اولاد مستحق خود نموده است . بنا از مصالح خشت ، سنگ و آجر در دوطبق ساخته شده که در طبقه اول تعدادی مغازه در یک فضای بسیار زیبا با معماری هشت ظلعی طراحی گردیده و حوض آبی در وسط این قسمت که به تاجر سرا معروف است تعبیه گردیده که چشم انداز زیبایی را به ساختمان بخشیده است . به جرات می توان گفت درب های گره کاری شده این مجموعه تاریخی که با چوب گردو ساخته شده است در هیچ یک از بنا های تاریخی شهر نراق دیده نمی شود و هر بازدید کننده ای را ساعت ها به هنر به کار رفته در ساخت آنها به خود مشغول می سازد .
طبقه دوم دارای اطاق های مجزا برای استحرات کاروانیان و تجار می باشد .
حاج مهدی نراقی در زمان حیات خود آب انبار و حسینه حاج مهدی و حمامی را در محله بالای شهر احداث و تمامی آنها را وقف نموده است .

پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران
http://www.ibep.ir