بازار املاک پزشکان و مراکز درمانی تبلیغات در ایران مجله گردشگری امامزاده شاهرضا
پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران هتل ها و مسافرخانه های ایران رستوران های ایران شرکت های گردشگری ایران .
 

امامزاده شاهرضا كه در شمال شهرستان شهرضا قرار دارد به روايتي يكي از برادران امام رضا (ع) و بروايت ديگر يكي از سادات حسني است و ساختمان آن در دوران سلطنت شاه اسماعيل صفوي ساخته شده است كه در سال‌هاي اخير بازسازي اساسي شده است.
سال‌ها پيش امامزاده شاهرضا ساختماني قديمي و سنتي داشت. ورودي ساختمان مثل اغلب خانه‌هاي قديمي دالان و راهروي سرپوشيده‌اي داشت كه بازارچه‌ي كوچكي بود كه حجره‌ها و مغازه‌هاي سنتي با درهاي چوبي هلالي داشت و در مدخل بازارچه در هم سنگ‌آبي به سبك سنگ‌آب‌هاي مسجد امام اصفهان بود. بعد از اولين صحن امامزاده بود كه معادل حياط بيروني خانه‌ها بود. گرداگرد اين صحن اتاق‌هايي قرار داشت كه اغلب مقبره‌هاي خانوادگي بودند. در وسط صحن هم حوض بزرگي قرار داشت. اين صحن با راهروي باريكي به صحن دوم كه درواقع حياط اندروني بود مي‌رسيد. در گوشه‌ي سمت قبله صحن دوم ساختمان اصلي مزار امام زاده قرارداشت. داراي گنبدي به سبك مساجد اصفهان بود.
در سال‌هاي اخير تغيرات زيادي در ساختمانهاي اين امامزاده انجام شده است كه اگر چه به نيت خير و براي جوابگويي به افزايش جمعيت زائرين بوده ولي مسلما بافت سنتي آن كه از ميراث‌هاي فرهنگي اين شهر بوده است را از بين برده‌است. نخست بازارچه سنتي و ساختمان زيباي آن از بين رفته است و به جاي آن بازارچه‌اي جديد بدون هيچ نشاني از معماري سنتي ساخته شده است. دو صحن در هم ادغام شده و به صورت محوطه‌اي بي‌حصار درآمده كه ديگر به آن نمي‌توان صحن گفت. ساختمان مزار هم كلا تغيير كرده و گنبدي به سبك امامزاده‌هاي استان فارس (مثل شاهچراغ) به جاي گنبد قبلي ساخته شده‌است.

پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران
http://www.ibep.ir