بازار املاک پزشکان و مراکز درمانی تبلیغات در ایران مجله گردشگری آشنایی با تیران؛ گنجینه ناشناخته سرولایت نیشابور
پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران هتل ها و مسافرخانه های ایران رستوران های ایران شرکت های گردشگری ایران .
 

روستای تیران از روستاهای زیبای دهستان برزنون است که کمتر کسی نام آن را حتی در شهرستان نیشابور شنیده است؛ اما این روستا با واقع شدن در پای کوه‌های زیبا و پر از درخت بادام، باغات سرسبز، دارا بودن انواع درختان گردو، سیب و انگور و گلابی از روستاهایی است که می‌تواند محلی برای حضور گردشگران از شهرهای استان قرار گیرد.

این روستا با آب و هوایی خنک در ماه‌های گرم سال، هوای دل‌انگیز، قنات‌هایی با آب گوارا و کوچه باغ‌های زیبا هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کند؛ بازدید از این روستا با وجود گندم‌زارها، دشت‌های وسیع و کوه‌های بلند مشرف به این دشت‌ها خالی از لطف نیست.
باغ‌های میوه در اطراف روستا و درختان گردوی تنومند در جای جای این باغ‌ها نشان از زحمت‌های زیاد باغداران روستا که غالبا مردان و زنان سالخورده هستند، دارد.

روستای تیران در فاصله 70 کیلومتر شهرستان نیشابور واقع است و دامنه کوه‌های اردلان منتهی الیه شمال غرب رشته کوه‌های بینالود به روستای تیران ختم می‌شود؛ جمعیت این روستا بالغ بر 500 نفر است و بیشتر مردم آن به کشاورزی، دامداری و باغداری اشتغال دارند.

  • آثاری از آتشکده زرتشتیان در اطراف روستا:

برزنون، نزدیکترین روستا به تیران به شمار می‌رود، وجود آثاری از آتشکده آذربرزین مهر در اطراف روستای تیران نیز به چشم می‌خورد و جود درختان سرو کهنسال در کوه‌های اطراف روستا با عمر چند صد سال را می‌توان از جاذبه‌های این روستا و قدمت بالای آن به شمار آورد.

مردم محلی بر سر سفره عید خود از سبزه‌های این درخت می‌‌گذارند و همین سفره نوروز بازمانده‌ آیین زرتشت در این سرزمین است.
وجود قبرهای فراوان و متعدد در جای جای روستا در هنگام ساخت منازل مسکونی به چشم می‌خورد، بنا به گفته اهالی، وجود خمره‌هایی در زیر خاک که داخل آن مواد پلاسیده‌ای که گویا حبوبات بوده دیده می‌شود و این بدین دلیل است که گویا زرتشتیان بر طبق باورهای‌شان مردگان را با ظروف غذا دفن می‌کردند.

  • وجود دو برج قدیمی و آسیاب سنگی در داخل باغ‌ها:

دو برج قدیمی در داخل روستا که زمان آن به قبل از پهلوی اول برمی‌گردد در وسط روستا واقع است؛ این دو برج برج‌های نگهبانی خان(یا کدخدای روستا) بوده است و دیوار بلند حیاط منزل خان روستا همچنان باقی است؛ به گفته قدیمی‌تر‌ها قریب به دو قرن از عمر این برج ها می‌گذرد.

وجود آسیاب سنگی در میان باغات روستا که در حال حاضر تنها چند سنگ از آن باقی مانده نیز از مواردی است که از گذشتگان در این روستا به چشم می‌خورد.

همچنین وجود سم (تونل‌هایی) برای نگهداری احشام در این روستا بیشتر از روستاهای دیگر به چشم می‌خورد؛ معماری جذاب این سم‌ها، طراحی مکانی برای نگهداری گاوها، گوسفندها، جای فانوس، مشعل، جای بره‌های کوچک، هواکش‌ها و ... نشان دانایی مردمان این روستا است؛ صنعت دستی تنور مالی، صنعت دستی پلاس و چاروق در روستای تیران وجود دارد.

  • گردو و بادام تنها منبع درآمد مردم روستا:

روستای تیران از روستاهایی است که گردو و بادام آن شهرت خاص خود را دارد، با همت مردم روستا زمین‌های دیم‌زار با کاشت درختان بادام و زمین‌های آبی‌زار جای خود را به گردو داده‌اند؛ سطح زیرکشت بادام در این روستا به بیش از 300 هکتار می‌رسد و فروش گردو و بادام محل امرار معاش مردم روستا است. /منبع: همشهری آنلاین - حامد صادقی

پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران
http://www.ibep.ir