بازار املاک پزشکان و مراکز درمانی تبلیغات در ایران مجله گردشگری عمارت وكيل الملك سنندج
پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران هتل ها و مسافرخانه های ایران رستوران های ایران شرکت های گردشگری ایران .
 

این مجموعه بزرگ در خیابان کشاورز واقع شده است و شامل سه حیاط با عمارت‌های مربوطه و یک حمام خصوصی در داخل مجموعه و یک حمام عمومی در خارج آن است.

بخش اصلی عمارت وكيل الملك در دوران زندیه ساخته شده و بخش‌های دیگران متعلق به دوره‌های قاجار است.

مجموعه، دارای تزییناتی چون آجرکاری‌های زیبا و اروسی‌های پرکار است و حیاط مرکزی دارای سقف شیروانی با طرح کلاه‌فرنگی است.

موقعیت جغرافیایی:
عمارت وكيل از سمت جنوب به خيابان وكيل(كشاورز)، ازسمت شمال بازار وكيل، از سمت شرق اداره پست و تلگراف و پارك وكيل(كه تنها سمت باقيمانده ساختمان وكيل مي باشد)و در قسمت غرب به كوچه وكيل منتهی می شود كه در گذشته حياط و اصطبل عمارت بوده است. حمام خصوصي خانواده وكيل كه روبروي عمارت مركزي و در بين سه عمارت قرار دارد درحال حاضر ورودي عمارت شعاعي دركوچه وكيل و ورودي عمارت هاي مركزي و جنوبي از خيابان وكيل است.

معماري بنا:
اين عمارت داراي پلاني ساده و درون گرا و مانند بناهاي دوره اصفهاني است. اين بنا شامل سه دريها، پنج دريها و دو دريها و همچنين ايوان است. اصل ساخت عمارت وكيل را به دوره زنديه مرتبط مي دانند كه در دوره هاي بعدی تكميل شده است.

ورودي هاي بنا:
ورودي اصلي داراي در چوبي بزرگي در سمت غرب بوده كه اطراف آن اتاق نگهباني بوده است و بعدها به موتورخانه تبديل شده است. ورودي ديگر اين بنا در قسمت كوچه وكيل قرار دارد.

خصوصيات حياط عمارت:
عمارت داراي سه حياط است. ورودي ساختمان جنوبي به گونه اي است كه ورود به آن از دالانی صورت می پذیرد که از سسطح خيابان و حياط پائين تر است. (به علت آنكه شخص وارد شونده ديد مستقيم به درون حياط نداشته باشد)، در درون دالان در سمت چپ انباري براي نگهداري آذوقه وجود دارد و به سمت راست پله هايي كه به طبقه فوقاني ساختمان مي رود و همچنين انباري كوچكي وجود دارد. در داخل حياط و در سمت شرق قسمت شاه نشين و در سمت شمال پنج دريها ودر سمت جنوب كه قسمتي از آن تازه ساز است مشرف به حياط داخل است و سمت غرب كه بر خلاف جهات ديگر يك طبقه است، درحال حاضرتخريب شده و به عنوان سرايداري و قسمت خدماتي است که در وسط حياط حوض سنگي قرار دارد. هركدام از قسمتهاي نما كه عملكرد خاصي دارند، داخل قاب مستطيلي قاب شده اند، حوض سنگي وسط حياط متناسب با ابعاد حياط است وكنار آن سكويي موازي حوض و در جهت قبله قرار دارد. اين نما به طوركلي از آجرهايي به ابعاد 5*10*20و با ملات، گل اندود شده است.

ايوان عمارت:
در قسمت شرقي حياط شاه نشيني قرار دارد كه به ايوان بلندي كه به سمت باغ (پارك فعلي) راه داشته است، اين ايوان در دو طبقه مشترك و داراي دو ستون سنگي با تزئينات حجاري است و قوسهاي آن جناقي است كه قوس مركزي داراي دهانه و ارتفاع بيشتري است. سقف اين ايوان از تير چوبی بوده و قوسهاي ديگر به صورت نيم دايره بوده كه شامل سه دري ها و دو دري ها ست، اين قوس هاي تكرار شده به پيروي از سبك قاجاريه است كه در عمارت خسروآباد نيز ديده مي شود. در بالاي اين نما ايوان سرتاسري با ستون هاي چوبي و سقفي از تيرهاي چوبي وجود دارد.

طريقه آبرساني به بنا:
آب اين مجموعه از دو قنات كناري و مياني تامين مي شده است. قنات مياني نزديك خسروآباد و قنات كناري زير تپه ملاحسين اواسط خيابان آبيدر است.

تزئينات معماري بنا:
از تزئینات اين عمارت می توان آجركاري در نماها، انواع اروسي ها، حجاري(ستونهاوازاره هاو...)، نقاشيها (حمام) و...  نام برد.

استادكاران و هنرمندان سازنده اين بنا:
از استاد كاران و معماران عمارت وكيل اطلاعات موثقي بدست نيامده و فقط ساختمان مركزي كه در دوره پهلوي مجددا"ساخته شده است توسط مهندس كمال الدين رحمانيان و مهندس مردوخي طراحی شده و معمار اين بنا استاد فتح ا...فروزادگان و بناهاي آن استادفتح ا...بابايي (اهل حومه سنندج) بوده اند.

همچنين اروسي هاي اين مجموعه مرجع اروسي سازي در سنندج توسط استاد نعمت الله محمودي كار شده است .

اين عمارت با گذشت سالها هنوز در نهايت پايداري و استحكام پا بر جاست و چون نگيني در قلب شهر سنندج خودنمايي  مي كند و حكايت از گذشته درخشان خويش دارد.

قناتهاي عمارت وكيل:
آب مورد نياز ساختمان، حوض هاي مربوط و حمام مزبور از سه رشته قنات كه داراي آبدهي منظم و زيادي بوده تامين شده است.

اين قناتها شامل: قنات قديم امان ا...خان، قنات وكيل و قنات جنت باغي است.

عمارت وكيل از سه قسمت عمارت وكيل الملك، عمارت و كيل السلطان و عمارت وكيل الممالك تشكيل شده است كه كلكسيوينی از تزئينات و معماري قديمي و تاريخي در آن وجود دار /آدرس: خیابان کشاورز

پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران
http://www.ibep.ir