بازار املاک پزشکان و مراکز درمانی تبلیغات در ایران مجله گردشگری منطقه حفاظت شده جهان‌نما در دامغان
پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران هتل ها و مسافرخانه های ایران رستوران های ایران شرکت های گردشگری ایران .
 

منطقه حفاظت شده جهان‌نما که از نام يك دهكده ييلاقي در دامنه آن اقتباس شده است، در سال هزار و سيصدو پنجاه و دو براساس مصوبه شوراي عالي حفاظت محيط زيست با وسعتي معادل سی هزار و ششصد و پنجاه هكتار به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام گرديد.
اين منطقه در ارتفاعات نوار شمالي دامغان به سمت استان گلستان و در حد فاصل منطقه چهارده به سمت سرخ گريوه در مسير توسكا چشمه در جاده دامغان گلوگاه قرار گرفته است. پست‌ترين نقطه آن ششصد متر و بلندترين نقطه آن هزارو شصت و هشت متر از سطح دريا ارتفاع دارد از قديم الايام محل تفريح و گردش و يكي از شكارگاه هاي منطقه بوده است فاصله اين منطقه از دامغان در حدود 100 كيلومتر است. پوشش گياهي منطقه به دليل شرايط آب و هوايي مناسب بسيار متنوع است، ولي متأسفانه در اثر دخل و تصرفات انساني و چراي مفرط و بي‌رويه دام‌ها و احداث جاده‌ها و امثالهم دچار تغييرات و مشكلات شده است. به طور كلي جامعه غالب گياهي منطقه عبارتند از:
درختان پهن برگ همراه با علفزارها و بوته‌زار و گونه‌هاي ارس و درختچه‌هاي پهن برگ شامل راش، آزاد، زرشك، ممرز، سرخدار، كلاه ميرحسن، بلندبازو، نمدار، گل‌گاوزبان، كچف، ارس و درمنه.از زيستگاه‌هاي عمده منطقه، تركت را مي‌توان نام برد كه بخشي از منطقه امن جهان‌نما را تشكيل مي‌دهد و زيستگاه عمده مرال شوكا، پلنگ، خرس، خوك وحشي و گرگ است.
يكي ديگر از زيستگاه‌ها چلستان است كه در محدوده آن مرال، خرس، گرگ، پلنگ و قوچ و ميش و كل و بز يافت مي‌شود. البته گاو موزيكش و زيستگاه‌هاي اطراف آن منطقه مناسبي براي مرال، شوكا، خرس، پلنگ و ديگر گونه‌هاي جنگل‌زي است كه در جنوب آن قوچ و ميش زيست ميكند.زيستگاه‌هاي قلقله، آق‌رضا، چكل گدا، لندهكوه، تالو، خوش‌دستي، لندو و مغزي از زيستگاه‌هاي كل و بز و قوچ و ميش است و در بعضي از قسمتهاي آن مرال نيز زيست ميكند.
زيستگاه‌هاي شربت، كوليجال، سوته و گرمه توهم محل زندگي خرس، شوكا، مرال و پلنگ است و در قسمتهاي صخره‌اي آن كل و بز زيست ميكنند.منطقه حفاظت شده جهان‌نما به علت كوهستاني بودن منطقه و پوشش بوته‌زاري و علفزاري در كنار درختزارهاي تنك، گونه‌هاي بسيار باارزشي از پرندگان را در خود جاي داده است كه در بين آنها كبك دري، عقاب طلايي و هما نيز ديده مي‌شود.
در جهان‌نما گونه‌هاي مختلفي از پرندگان مانند شكاري‌ها، لاشخورها، طرقه‌ها، جغدها، كبوترها، زنبورخورها، سسكها، سعوها، عقاب‌ها، كلاغ‌هاي زرد پره‌ها و غيره را مي‌توان مشاهده كرد.
چشمه‌سارهاي زيادي در داخل منطقه حفاظت شده و محيط‌هاي اطراف آن وجود دارد كه سرچشمه بسياري از رودخانه‌هاي بزرگ و كوچكي است كه به عنوان ذخاير منابع آبي محسوب مي‌شود كه به خارج از منطقه جريان مي‌يابند.در ذيل به تعدادي از رودخانه و چشمه‌هاي مهم منطقه حفاظت شده جهان‌نما اشاره مي‌شود: رودخانه‌هاي، تركت، مغزي، چهارباغ.چشمه‌هاي زيارت، مغزي، مارسنگ، اسبومرگاه، شاه‌پسند،تركت، حاجي‌آباد، گچيان، مراد چشمه، قل‌قله، وارا، خوش‌دستي، كلي چال، قورمه‌تو، پاييزين، قلعه سرك.

پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران
http://www.ibep.ir