بازار املاک پزشکان و مراکز درمانی تبلیغات در ایران مجله گردشگری کنیسه عزرا یعقوب در تهران
پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران هتل ها و مسافرخانه های ایران رستوران های ایران شرکت های گردشگری ایران .
 

کنیسای عزرا یعقوب بنابر وصیت عزرا یعقوب در سال ۱۲۷۳، خورشیدی بنا شده است. عزرا یعقوب یکی از تاجران معتمد و خیر اندیش در جامعه و اولین تاجری بود که با منچستر انگلستان تجارت و مبادلات بازرگانی انجام می داد. وی به دلیل بیماری ریوی در زمستان ۱۲۷۳، در سن ۴۰ سالگی فوت کرد. بیوه ی عزرا یعقوب، صنوبر حق نظر طبق وصیت شوهرش قسمت اعظم ثروت او را صرف امور خیریه کرد. طبق وصیت عزرا یعقوب و با همت همسرش کنیسای بزرگی در محله ی عودلاجان ساخته و به نام عزرا یعقوب نامگذاری شد. در این کنیسا مکتب خانه و آب انباری که احتیاج شش ماهه محله (عودلاجان) را تامین می کرد، نیز ساخته شد. در حال حاضر فقط در ایام خاص، مراسم مذهبی در کنیسای عزرا یعقوب انجام می شود.
کنیسای عزرا یعقوب با وسعت ۴۸/۵۲۴ متر مربع، یکی از کنیساهای قدیمی و بزرگ یهودیان است که از نظر معماری نمونه ای ارزشمند محسوب می شود. قدمت بنا به اواخر قرن نوزدهم میلادی مقارن با حکومت ناصرالدین شاه قاجار می رسد و اگر چه بارها بنای آن ترمیم یا نوسازی شده، ولی هنوز بافت اولیه ی خود را حفظ کرده است.
این بنا با حیاطی بزرگ، مشتمل بر دو کنیسای جدا از هم و در مقابل یکدیگر و در فاصله ی یک متر بالاتر از سطح حیاط ساخته شده است. کنیسای بزرگ تر در ضلع جنوبی حیاط با سقفی بلند، در و پنجره های عریض و شیشه های مشبک با گنجایش بیش از ۲۰۰ نفر بنا شده و مدت هاست که به شکل مسکونی استفاده می شود. کنیسای کوچک تر در ضلع شمالی حیاط با گنجایش حدود ۱۵۰ نفر، پنجره های کوتاه و طاقچه های هشتی شکل در اطراف قرار دارد.
در سال ۱۳۸۳، خورشیدی کنیسای عزرا یعقوب به جهت داشتن ویژگی های معماری خاص دوران قاجار، با همت انجمن کلیمیان و حمایت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در ردیف آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. /آدرس:خیابان پانزده خرداد، بازارچه ی عودلاجان، کوی حکیم، پلاک ۱۶

پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران
http://www.ibep.ir