بازار املاک پزشکان و مراکز درمانی تبلیغات در ایران مجله گردشگری خانه معین التجار بوشهری در تهران
پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران هتل ها و مسافرخانه های ایران رستوران های ایران شرکت های گردشگری ایران .
 

خانه معین التجار بوشهری پدر خلیج فارس و تثبیت کننده نام و ماکلیت آن بر کشور ایران، در محدوده خیابان لاله زار(قدیم) شناسایی شد.
به گزارش روابط عمومی کمیته پیگیری خانه های تاریخی شهر تهران، خانه معین التجار بوشهری در محدوده خیابان لاله زار و سعدی جنوبی و در کوچه ای به نام بوشهری واقع شده است که روزگاری خانه معین التجار بوشهری مالک دوم باغ لاله زار محسوب می شد.
معین التجار بوشهری يكي از شخصيت هاي پرآوازه تاريخي تجاري، سياسي و دريايي ايران است و فعاليت هاي اقتصادي، سياسي و فرهنگي او به طور مستقيم موجب احياي موقعيت ايرانيان در خلیج فارس شد.
پس از پيروزي انقلاب مشروطه و تشكيل مجلس، وي يكي از 10 نماينده تجار بود كه وارد مجلس اول (17 مهر ماه 1285ه. ش) شد و از چهره هاي متنفذ و شجاع مجلس به حساب آمد. در دوره سوم قانونگذاری نیز حاج معین­التجار از بوشهر به وکالت انتخاب شد و در مجلس جزءِ هیئت علمیه که رهبری آن با سیدحسن مدرس بود، قرار گرفت.
معين التجار در دوران جنگ جهاني اول و قيام مردم جنوب همانند درگيري هاي رييس علي دلواري با انگليسي ها از آزادي خواهان و مبارزان ضد استبداد و استعمار پشتيباني مي كرد و در تحولات سياسي اقتصادي حضور فعالي داشت. وی به دليل قدرت و نفوذ سياسي، اقتصادي بالايي كه پيدا كرده بود در نهادهاي اقتصادي و سياسي اواخر عهد قاجار يعني دوره احمدشاه نقش فعالي داشت. از جمله او ضامن برافراشته بودن پرچم ملي ايران در نقاط جنوبي محسوب مي شد و نخستین كتابی كه در مورد خلیج فارس نوشته شده مربوط به معین التجار بوشهری در سال 1285 هجری قمری است که می توان گفت معین التجار بوشهری پدر خلیج فارس و تثبت کننده نام آن و مالکیت آن بر کشور ایران است.
حاج محمد معین التجار در تهران قریب سی هزار متر از باغ لاله زار را که امروز حد فاصل بین خیابان­های سعدی جنوبی و لاله زار می­باشد را از ناصرالدین شاه خریداری کرد و در آن چندین عمارت با شکوه بنیاد به طوری که در تهران هیچ بنائی به شکوه و زیبائی بناهای حاج معین­التجار در آن تاریخ وجود نداشت.وقتی در کابینهِ میرزا نصرالله خان مشیرالدوله لایحه قرضه از خارجی در مجلس رد شد و قرار گردید بانک ملی با سرمایه ایرانی تشکیل شود، معین­التجار به اتفاق امین­الضرب تلاش زیادی به عمل آوردند و سرمایه­ای قابل ملاحظه جمع کردند و حتی از سرمایخ خود معین التجار برای راه اندازی این بانک استفاده کرد تا بانک ملی با سرمایه ایرانی در راستای حمایت از تولید و کار داخلی صورت گیرد و به جرات می توان گفت اولین شخصیت ایرانی در حمایت از تولیدات داخلی، معین التجار بوشهری است که پدر حمایت از کار و سرمایه ایرانی محسوب می شود.

پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران
http://www.ibep.ir