بازار املاک پزشکان و مراکز درمانی تبلیغات در ایران مجله گردشگری مدرسه دارالفنون در تهران
پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران هتل ها و مسافرخانه های ایران رستوران های ایران شرکت های گردشگری ایران .
 

دارالفنون حاصل انديشه و تفكر چهره جاويدان تاريخ ايران ، بزرگ مردي به نام ميرزا تقي خان اميركبير است . صدراعظم‌ نامدار‌ ايران‌، با ديدن‌ آكادمي‌ها‌ و مدارس‌ مختلف‌ روسيه‌ و آگاهي‌ از وضعيت مدارس‌ عالي‌ غربي،‌ انديشه‌ ساختن‌ مدرسه‌اي علمي در سطوح عالي را مدت‌ها در سر داشت و سرانجام در سال‌ 1228 خورشيدي، با کسب موافقت شاه قاجار، به فرمان وي در زميني‌ واقع‌ در شمال‌ شرقي‌ ارك‌ سلطنتي‌، كه‌ قبلا سرباز خانه‌ بود، سنگ‌ بناي‌ دارالفنون‌ گذاشته‌ شد.
دارالفنون در سال 1231 خورشيدي در حضور ناصرالدين شاه، درباريان ، استادان خارجي و ايراني با تدارك جشن با شكوهي بدون حضور باني آن به لطف كج رفتاريها و بدكرداريهاي زمانه افتتاح شد. نخستين درسي كه آموزش آن در همان روز آغاز شد، مشق پياده نظام بود و سپس آموزش رشته‌هاي ديگر نيز آغاز شد.
نخستين رشته‌‌هاي تحصيلي‌ دارالفنون‌ عبارت‌ بودند از:
مهندسي - طب‌ و جراحي‌ - فيزيك‌ ، شيمي‌ و داروسازي‌ - معدن‌ شناسي - توپخانه‌ - پياده‌ نظام‌ و سواره نظام . كه تعداد دانشجويان نخستين دوره به 114 نفر مي رسيد.
هشتاد سال پس از آغاز به كار دارالفنون، در سال ۱۳۰۸ خورشيدي وزارت فرهنگ از مهندس ماركوف روسي خواست بناي دارالفنون را بازسازي كند. ماركوف دارالفنون را بر اساس آميزه‌اي از معماري عصر هخامنشي و صفوي بازسازي كرد و به جز چند بخش محدود مانند حياط و آب‌نما و ايوان حياط شمالي، همه‌ي بخش ها را دگرگون كرد. اين بنا از آن پس يكي از دبيرستان‌هاي پيشرو و شناخته شده‌ي تهران شد. پس از انقلاب، آموزش و پرورش، كاربري دارالفنون را از دبيرستان به مركز آموزش تربيت معلم، خوابگاه و مركز آموزش هاي ضمن خدمت تغيير داد و در سال ۱۳۷۵ آن را بست.
دارالفنون در تاريخ 25/4/1367 به شماره‌ي 1748 در فهرست آثار ملي كشور ثبت شد و در سال 1378 بنا شد جايگاه اسناد آموزش و پرورش ايران شود. اما كار بازسازي اين بنا، كه با همكاري ميراث فرهنگي و وزارت آموزش و پرورش انجام مي‌شود، به دليل كمبود اعتبار مالي به كندي پيش مي‌رود. با اين همه، دارالفنون با عنوان "گنجينه و مركز اسناد آموزش و پرورش"، كه زير مجموعه‌ي پژوهشگاه آموزش و پرورش به شمار مي‌آيد، كارهاي فرهنگي و پژوهشي خود را آغاز كرده است. گردآوري و نگهداري سندهاي آموزش و پرورش ايران در 150 سال گذشته، فهرست كردن مقاله‌ها و گزارش‌هايي كه پيرامون دارالفنون در روزنامه‌هاي دوران قاجار چاپ شده است، تنظيم و نشر زندگي‌نامه‌ي فرهيختگان دارالفنون و برگزاري همايش‌ها و سخنراني‌هايي پيرامون دارالفنون و جايگاه آن در تاريخ معاصر ايران، از جمله‌ي كارهاي دارالفنون امروزي است.

پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران
http://www.ibep.ir