بازار املاک پزشکان و مراکز درمانی تبلیغات در ایران مجله گردشگری آبشار تهران
پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران هتل ها و مسافرخانه های ایران رستوران های ایران شرکت های گردشگری ایران .
 

آبشار تهران يکي از بزرگ ترين مجموعه هاي تفريحي- گردشگري پایتخت است که با هدف هويت بخشي به دامنه البرز، جلوگيري از تصرف زمين هاي موجود از سوی افراد حقيقي و حقوقي و ايجاد ارتباط ميان انسان و طبيعت با استفاده از مصالح طبيعي و همگون با طبيعت احداث شده است.
برای رسیدن به " آبشار تهران" فقط کافی است که در بزرگراه همت قرار بگیرید و به سمت غرب تهران حرکت کنید. وقتی به خروجی شهرک شهید باقری رسیدید تابلوی راهنما شما را به سمت آبشار هدایت می کند و پس از آن در جای جای مسیر تابلوهای دیگر کمک می کنند تا به راحتی به مقصد برسید. مقصدی که با در نظر گرفتن چندین پارکینگ با ظرفیت 500 خودرو مشکل جای پارک را هم برای گردشگران منتفی کرده است.
در پایین ترین قسمت این آبشار که می ایستید و به اطراف نگاه می کنید در کنار وسعت این مجموعه، متوجه می شوید که این مکان تلفیقی است از بام تهران و آبیدر سنندج، مکان هایی با طبیت بکر و آرامش بخش. پله های سنگی که از قسمت پارکینگ شروع می شوند مسیر را برای رسیدن به اولین آبشار برایتان هموار می کننند. اولین چیزی که در ابتدای این مسیر منتظرتان است برکه ای زیباست که نوید می دهد تا انتهای این سفر یک روزه قرار است با شگفتی های زیادی روبه رو شوید. موضوعی که انگیزه ای می شود تا برای دیدن زیبایی های بیشتر، پله ها را یکی پس از دیگری پشت سر بگذارید و در ارتفاعی قرار بگیرید که 200 متر بالاتر از سطح زمین است، یعنی نقطه ای که اولین آبشار در انجا قرار گرفته است.
اگر به هزار و یک دلیل بیشتر از این حوصله بالا رفتن ندارید، می توانید در همین طبقه و در یکی از آلاچیق ها اتراق کنید و از سکوتی که بر فضا حاکم است لذت ببرید و تهران را زیر پای خود حس کنید. اینجا دور تا دور تان تصاویری است که گویی زیبایی های طبیعت را قاب گرفته است. از این نقطه به راحتی می توانید دریاچه مصنوعی چیتگر را ببینید. اگر هم عاشق نجواهای طبیعت هستید می توانید از صدای آب درون برکه و آبشارها لذت ببرید. وقتی به تمام این زیبایی ها نگاه می کنید تصور اينکه تمام فضاي طبيعي اين مکان، به دست انسان شکل گرفته باشد، کمي به نظرتان مشکل می رسد.
آبشار تهران از يک تک درخت قديمي شروع مي شود. درختي که سرچشمه آب برکه ها و آبشارهاي مصنوعي اين بوستان زيباست. آبي که در تمام طول مسير "آبشار تهران" و برکه هايش قرار دارد از جنگل هاي لتمال کن تامين مي شود. اين آب البته براي آشاميدن مناسب نيست اما به حدي تصفيه شده که ماهي ها و مرغابي هاي برکه های این مکان تفریحی بتوانند به حيات خود ادامه دهند. ظاهرا تا پیش از این آبي که از جنگل هاي لتمال کن وارد آبشار تهران مي شده آهک و سيمان زيادي را با خود مي آورده و هيچ موجود زنده اي نمي توانسته کنار آن زندگي کند اما با اقداماتی که صورت گرفته در کنار ایجاد محیطی امن و دلخواه برای انسان ها، فرصت سالم زیستن را به دیگر موجودات هم داده است. بالاترین بخش "آبشار تهران" آلاچیقی است که به آن "برج تقسیم آب" می گویند. اين برج بيشتر شبيه يک آلاچيق بزرگ چوبي است که درست وسط آن، برکه اي کوچک قرار دارد. نيمکت هايي که اطراف اين آلاچيق چیده شده اند محل مناسبي براي نشستن و ديدن مناظر پايين دست هستند.
هشت برکه رویایی
وقتی در کنار بالاترین آلاچیق" آبشار تهران" می ایستید، می توانید هشت برکه کوچک و بزرگ را ببینید که در ارتفاعات مختلف ساخته شده اند. سه برکه اول کوچک هستند و برکه هاي بعدی کمي بزرگ تر مي شوند اما آنچه در تمام این 8 برکه دیده می شود این است که همگی به شکل استخر ساخته شده اند و هر برکه به وسيله گياهان مختلفي احاطه شده که فضاي جديدي را به وجود آورده است.
کنار يکي از اين برکه ها، نيلوفرهاي آبي با گل هاي صورتي و سفيد، برکه اي طبيعي را يادآوري مي کنند. کمی آن طرف تر نخل هاي مرداب و جگن، از زمين سر برآورده اند.
در جایی دیگر انواع کاکتوس ها در کنار برکه سوم تصويري مي سازند که تنها در آبشار تهران مي توان مانندش را دید. همچنین سماق آمريکايي ، سيد الاشجار ، بلوط و موگو، درختاني هستند که به سنگ فرش خيس پياده راه ها سایه می بخشند.
ظاهرا طراح این آبشار با تاریخچه باغ ها و گیاهان ایرانی آشنایی کامل داشته چراکه در فاصله ميان برکه ششم تا هفتم انواع درختان ميوه مثل گيلاس، آلبالو و گردو را کاشته است. در آبشار تهران شما مي توانيد انواع توت ها و ازگيل را هم پيدا کنيد؛ البته درختاني مثل صنوبر، تبريزي و سپيدار هم جايگاه خودشان را در اين تفرجگاه طبيعي حفظ کرده اند.
براي بالا رفتن از اين کوه و رسيدن به برکه ها، دو راه وجود دارد. يکي راه سنگي که در سمت چپ واقع شده و ديگري پلکان طويل پيچ در پيچی است که سمت راست آبشار قرار دارد. اين راه هاي پوشيده از سنگفرش، با راه هاي فرعي شما را به سمت برکه ها هدايت مي کنند. ميان اين راه ها، جوي هاي باريکي هم تعبيه شده اند که آب را به سمت باغچه ها و برکه ها مي برند. هر شش برکه بالايي آبشار تهران، به وسيله جوي هاي کوچک و بزرگ با هم در ارتباط هستند.
همچنین به دليل تفاوت ارتفاعي که اين برکه ها با هم دارند آبشارهايي در مسير عبور آب ايجاد شده که ارتفاع بلندترين آنها به حدود 10 متر مي رسد. برکه ششم جايي است که آب، راهش را به سمت يک مخزن ديگر کج مي کند و از آنجا براي وارد شدن به برکه های هفتم و هشتم دوباره به مخزني ديگر مي ريزد.
آلاچيق هايي روي برج هاي سنگي
به جز برکه ها و آبراه ها، يکي ديگر از جاذبه هاي آبشار تهران، آلاچيق هايي هستند که روي برج هاي سنگي بنا شده اند. در سمت راست اين تفرجگاه، برج هاي سه قلو روي ديواره هاي سنگي قرار دارند. اين ها در واقع آلاچيق هايي هستند که سايبان خوبي براي استراحت دارند. يک برج ديگر که به برج حلزوني يا برج کبوتر معروف است، کمي بالاتر از برج هاي سه قلو قرار گرفته. همان طور که از اسم اين برج پيداست براي رسيدن به بالاي آن بايد پله هاي سنگي حلزوني شکل را گرفت و بالا رفت. انتهاي اين راه پله چيزي نيست جز لانه کبوترها. درست روبه روي اين برج ها، يک ديوار سنگي شبيه ديوار چين اما در ابعاد بسيار کوچک تر هم ساخته شده است. جنس همه آلاچيق ها از چوب روس است که دوام زيادي دارد. لانه هایی برای پرندگان نیز روی دیوارهای این برج نصب اند که براي گنجشک هاي ساکن " آبشار تهران"خانه اي دائمي شده اند. /آدرس: برای رسیدن به " آبشار تهران" فقط کافی است که در بزرگراه همت قرار بگیرید و به سمت غرب تهران حرکت کنید. وقتی به خروجی شهرک شهید باقری رسیدید تابلوی راهنما شما را به سمت آبشار هدایت می کند و پس از آن در جای جای مسیر تابلوهای دیگر کمک می کنند تا به راحتی به مقصد برسید

پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران
http://www.ibep.ir