بازار املاک پزشکان و مراکز درمانی تبلیغات در ایران مجله گردشگری موزه صنعت برق ايران در تهران
پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران هتل ها و مسافرخانه های ایران رستوران های ایران شرکت های گردشگری ایران .
 

نخستين مولد برق در 1263 ش‌، به دستور ناصرالدين شاه قاجار وارد ايران شد و در تكيه دولت و (دربار)، به منظور روشنايي مورد استفاده قرار گرفت‌. در 1284 نخستين نيروگاه خصوصي برق شهر توسط مرحوم حاج حسين مهدوي (امين الضرب‌) در تهران افتتاح شد.
موزه صنعت برق ايران موزه‌اي تاريخي‌، صنعتي و آموزشي است كه در 1374، با مساحتي بالغ بر 4500 مترمربع‌، با آب نماها و فضاي سبز بسيار زيبا و ديدني‌، در محل اصلي يكي از قديمي‌ترين نيروگاه‌هاي كشور احداث شد. در گذشته و محل فعلي موزه‌، چهار كارخانه قرار داشت كه عبارت بودند از كارخانه اشكودا، كارخانه ديزل‌، كارخانه وستينگهاوس 8000 كيلوواتي و كارخانه وستينگهاوس 10000 كيلوواتي‌. در حال حاضر موزه در جايي قرار گرفته كه قبلاً كارخانه 10000 كيلوواتي قرار داشت‌. نيمي از مساحت كارخانه براي ساخت موزه خراب شد و نيمه باقي مانده در موزه به كار رفته است كه شامل يك واحد نيروگاه حرارتي (بخاري‌) با قدرت 5000 وات است و طوري قرار گرفته است كه در تمام مراحل بازديد از موزه‌، كارخانه در معرض ديد است‌. موزه شامل چهار طبقه است كه علاوه بر آن‌، در محوطه بيرون از موزه‌، ماشين‌هاي ديزل و نيم ديزل و بخار ابتدايي استقرار يافته‌اند.
در اين گنجينه‌، اشيا و اسناد قديمي مربوط به صنعت برق از حدود 120 سال پيش تاكنون به همراه پيشرفت‌هاي اين صنعت در معرض ديد علاقه‌مندان قرار گرفته است‌. هم‌چنين‌، فيلمي از پيدايش صنعت برق در ايران در محل سالن آمفي‌تئاتر موزه‌، كه مجهز به سيستم‌هاي پيشرفته صوتي تصويري است‌، براي بازديدكنندگان پخش مي‌شود. ترتيب قرار گرفتن اجزا در موزه طوري است كه روند تكامل صنعت برق را نشان مي‌دهد. اين تكامل از وسيله پي‌سوز، قبل از دوران هخامنشي شروع مي‌شود و بعد از نمايش شمع و چراغ‌هاي نفتي‌، به نمايش اولين مولد ايران همراه با عكس و اسناد مربوط به آن در 1302 ق‌، در زمان ناصرالدين شاه‌، مي‌رسد; سپس اولين نيروگاه عمومي كه امين‌الضرب در 1284 ش به تهران وارد كرد با اسناد و عكس به نمايش گذاشته مي‌شود; و به دنبال آن انواع لامپ‌ها، از لامپ اديسون گرفته تا لامپ‌هاي امروزي‌، و نيز وسايلي كه در مسير انتقال به كار برده مي‌شود، در معرض نمايش قرار گرفته است‌. دراين بين‌، روش توليد انرژي توسط مولدهاي بادي و نوري توسط ماكت و به طور عملي نشان داده مي‌شود.
معماري موزه جالب و خاص است‌، به طوري كه بازديدكنندگان در حين ديدن اشيا و لوازم‌، متوجه نمي‌شوند كه چند طبقه بالا آمده‌اند. سالن‌ها به طور زيگزاگ در كنار نيروگاه 5000 كيلوواتي بالارفته و طوري ساخته شده است كه هر بخش توسط چهار پله از بخش ديگر جدا مي‌شود. /آدرس: خيابان پيروزي‌، خيابان شهيد عليرضا شهبازي (تابنده‌)

پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران
http://www.ibep.ir