بازار املاک پزشکان و مراکز درمانی تبلیغات در ایران مجله گردشگری موزه نقاشي پشت شيشه در تهران
پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران هتل ها و مسافرخانه های ایران رستوران های ایران شرکت های گردشگری ایران .
 

موزه با مساحتي حدود 1000 مترمربع در بر گيرنده آثاري زيبا و متنوع از هنر نقاشي پشت شيشه است كه در يكي از خانه‌هاي قديمي تهران با معماري سده اخير، به نام خانه دكتر شقاقي‌، بر پا شده است‌. بناي موزه از سوي ورثه مرحوم دكتر شقاقي به شهرداري تهران واگذار شد و توسط شركت توسعه فضاي فرهنگي (وابسته به شهرداري تهران‌) و به منظور ايجاد موزه نقاشي پشت شيشه با اهداف معرفي اين هنر، باز پيرايي‌، تجهيز و آماده سازي شد و در فروردين ماه 1377 اين بنا در اختيار سازمان ميراث فرهنگي كشور قرار گرفت‌.
هنر نقاشي پشت شيشه به جهت اجراي طراحي معكوس و استفاده از رنگ‌هاي روشن و اكليلي‌، نياز به مهارت و قدرت قلم و طراحي و ظرافت ويژه دارد. نقاشي‌هاي پشت شيشه به نمايش درآمده در اين موزه شامل موضوعات گوناگون و در زمينه‌هاي مختلف است‌. تصاوير مربوط به انسان شامل تك چهره‌ها، شخصيت‌هاي مذهبي‌، درباري‌، تاريخي و تصاويري از عامه مردم در حالت‌هاي مختلف از جمله نواختن موسيقي‌، خواندن كتاب و ورزش است‌.
اغلب تصاوير به زنان اختصاص داده شده است و نوع طراحي در برگيرنده شيوه هايي از نقاشي سبك قاجار و كارهاي مينياتوري است‌. در بسياري از نمونه‌ها تصاوير آزاد و در برخي ديگر شباهت زيادي با نقاشي‌هاي قهوه خانه‌اي مشاهده مي‌شود. شخصيت‌پردازي از اغلب شخصيت‌هاي تاريخي مانند پادشاهان‌، شاعران و هنرمندان نيز در اين دسته قرار مي‌گيرد.
تصاوير گل و مرغ نيز همان‌طور كه پيدا است‌، شامل نقاشي‌هايي است كه در آن‌ها به نقاشي گل و مرغ پرداخته شده‌است‌.
تصاوير هندسي نيز متشكل از قطعات بريده از شيشه‌هاي نقاشي شده است كه داراي طرح‌هاي هندسي مشخص و مقطع‌اند و گاهي قطعات با قرار گرفتن در كنار هم‌، شكل واحدي را عرضه مي‌دارند. موضوعات اين دسته بيش‌تر شامل طرح‌هاي گل و گياه همراه با حيواناتي نظير پرنده و ماهي است‌.
تصاوير حيواني اين گروه حيواناتي مانند شير، اسب و بز را نمايش مي‌دهند.
تصاوير بناها و منظره شامل شهرها، دشت‌ها، گله‌ها و مناظر درباري و شكار است‌. نوشته‌ها و خطوط قرآني دسته‌اي ديگر از نقاشي‌هاي مورد نظر هستند كه همراه با حاشيه‌ها و نقوش گياهي و تصاويري از شخصيت‌هاي مذهبي و با انواع خطوط چون نستعليق‌، شكسته‌، نسخ و ثلث در پشت شيشه ثبت شده‌اند.
گروه نقاشي‌هاي مذهبي نيز در بر گيرنده روايت‌ها، وقايع‌، داستان‌ها، صحنه‌هاي جنگ و شخصيت‌هاي مذهبي از جمله امامان‌، پيامبران‌، پيشوايان مذهبي و دراويش هستند. /آدرس: خيابان سعدي‌، خيابان قائدي

پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران
http://www.ibep.ir