بازار املاک پزشکان و مراکز درمانی تبلیغات در ایران مجله گردشگری موزه بانك در تهران
پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران هتل ها و مسافرخانه های ایران رستوران های ایران شرکت های گردشگری ایران .
 

ساختمان موزه بانك يكي از قديمي‌ترين بناهايي است كه به نام بانك شاهنشاهي ايران در 1267 ش تأسيس شد و به موجب امتيازي كه از طرف ناصرالدين شاه به شخصي انگليسي به نام بارون جوليوس دو رويتر مؤسس خبرگزاري رويتر اعطا گرديد، كار خود را در همان زمان آغاز كرد.
بانك شاهي ايران در مدت كار خود در ايران با موانع و مشكلاتي مواجه بود كه مهم‌ترين آن‌ها را بايد رقابت صرافان ايران‌، رقابت بانك استقراضي روس‌، تنزل بهاي نقره و لطمات ناشي از لشكركشي متفقين و متحدين به ايران در جنگ جهاني اول نام برد.
در نخستين سال‌هاي پس از جنگ جهاني اول‌، بانك به علت داشتن حق نشر اسكناس‌، هم‌چنان مقام اول را در اقتصاد ايران دارا بود، تا آن كه در 1309 ش‌، حق نشر اسكناس از طرف دولت ايران باز خريد و انتشار اسكناس به بانك ملي واگذار شد.
آخرين بانكي كه قبل از انقلاب در اين ساختمان فعاليت داشت بانك بازرگاني ايران بود و سرانجام در 29 آذر 1358، بنا به تصويب مجمع عمومي بانك‌ها، بانك تجارت از ادغام 11 بانك تشكيل گرديد.
ساختمان موزه با قدمتي بيش از يك قرن‌، بنايي آجري است با مساحت قريب به 1535 مترمربع كه از سه طبقه مجزا، شامل زيرزمين‌، هم‌كف و فوقاني تشكيل يافته و با سه مسير جداگانه به محوطه اصلي ساختمان كه مشرف به فضاي سبز است‌، متصل مي‌گردد.
در حال حاضر، طبقه هم‌كف و فوقاني با تلاش مسئولان بانك و هنرمندان مرمت و بازسازي گرديده و به نمايش آثار بانكي و فرهنگي‌، مشتمل بر اسناد، اشيا و تابلوهاي قديمي متعلق به بانك اختصاص يافته است‌.
در اين موزه مجموعه آلبوم بازي‌هاي المپيك كانادا (1976) و سكه‌هاي طلاي يادبود افتتاح بانك ملي‌، سكه‌هاي مدور طلا به مناسبت پنجاهمين سال شاهنشاهي پهلوي و يك جفت دكمه سردست اشرفي طلا مربوط به عزيزالله‌خان سردار بجنوردي با زنجير و گيره مربوط به دوره قاجاريه (1297) و هم‌چنين اسكناس‌هاي سه توماني‌، پنج‌توماني‌، 10 توماني و ... از دوره قاجاريه‌، و نيز ماشين‌هاي فاسيت پريما ساخت ايتاليا، ماشين تايپ اپتيما و ... به نمايش گذاشته شده است‌. /آدرس: خیابان امام خمینی

پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران
http://www.ibep.ir