بازار املاک پزشکان و مراکز درمانی تبلیغات در ایران مجله گردشگری کاخ موزه سبز مجموعه سعدآباد در تهران
پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران هتل ها و مسافرخانه های ایران رستوران های ایران شرکت های گردشگری ایران .
 

كاخ شهوند كه اكنون كاخ موزه" سبز" ناميده مي شود يكي از زيباترين كاخ هاي موجود در كشور است.اين كاخ از سال 1307 محل اقامت رضاخان بود. كاخ موزهء سبز در نقطه اي مرتفع در شمال غربي مجموعه كاخ هاي سعدآباد قرار دارد.
كاخ شهوند كه تكميل بناي آن از زمان وزرات جنگ رضاخان تا اوايل زمامداريش (1307-1301) به طول انجاميد, پيش از آن ساختماني بود متعلق به شخصي به نام "عليخان". نامبرده از زمينداران سرشناس آن زمان بود, و تپه اي كه اين كاخ روي آن بنا شده به نام او به "تپه عليخان" معروف است.
رضا خان پس از آنكه ساختمان واقع براين تپه را از " عليخان" خريداري كرد, كاخ كنوني را بنا نهاد.معمار كاخ " ميرزا جعفر معمارباشي" بود.
در نماي خارجي اين كاخ از سنگهاي سبز معدني كمياب خمسهء زنجان استفاده شده و وجه تسميه كاخ نيز به همين سبب است. ديوارهاي بيرون كاخ به سنگهاي زيباي كنده كاري شده آراسته است.ملات سنگها از سرب است كه مانع شكستن آنها در اثر انبساط و انقباض مي شود.
در اصلي كاخ از سمت شمال غربي به سوي كوههاي مرتفع البرز باز مي شود.كاخ بر تپه اي بلند قرار گرفته و چشم انداز آن از سمت جنوب, شهر تهران است. مساحت زيربناي كاخ در دو طبقه 1203 متر مربع است.زيرزمين كاخ در سال 1350 در زمان محمدرضا بازسازي شد.
كاخ موزهء سبز, داراي گچ بريها وآئينه كاري هاي زيبايي است.تذهيب ديوارها اثر استاد "حسين طاهرزاده بهزاد" و خاتم كاريها, حاصل كار گــروهي كارگاه استاد "صنيع خاتم "است. ساختمان كاخ از دو طبقه تشكيل شده است, طبقهء اول شامل : پلهء ورودي, تالار آيينه , ناهارخوري, اتاق كار, اتاق پذيرايي و اتاق خواب است.
طبقهء ديگر زيرزمين كاخ است و شامل: سالن پذيرايي , دو اتاق خواب با سرويس و سالن ناهارخوري است.
يكي از زيباترين قسمت هاي اين كاخ تالار آيينه است كه با قالي هفتاد متري كار"عبدالمحمد عمواوغلي" مشهد مفروش شده و تاريخ بافت آن بـــــه زمان رضاخان مي رسد.
دستگيرهء درها از برنز مطلا است.ديوارها و سقف تالار, آيينه كاري است و روي آيينه ها با گلهايي از گچ تزيين شده است.در بالاي تالار آيينه يك دست مبل گوبلن قرار دارد كه مربوط به دورهء قاجار و از بيوتات سلطنتي است و ميز وسط آن متعلق به قرن 18 فرانسه است. پرده اي نقره فام با چوب پردهء منبت كاري شده پنجرهء تالار را پوشانده است .
از ديگر وسايل اين كاخ كه اغلب از كشورهاي اروپايي خريداري شده, مي توان به چلچراغها, تابلوهاي نقاشي, مجسمه ها, مبلهاي دوره لوئي شانزدهم ودو ميز كنسول مربوط به دوره ناپلئون, ساعت , شمعدان, گلدانهاي برنزي, اشياء كريستال و پيانو اشاره كرد. /آدرس: خیابان ولیعصر - خیابان شهید فلاحی ( زعفرانیه ) - انتهای خیابان شهید کمال طاهری

پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران
http://www.ibep.ir