بازار املاک پزشکان و مراکز درمانی تبلیغات در ایران مجله گردشگری موزه علوم طبیعی بهاباد
پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران هتل ها و مسافرخانه های ایران رستوران های ایران شرکت های گردشگری ایران .
 

تأسیس:
این موزه در سال 1377 در محل دبیرستان شهید رفیعیان بهاباد آغاز به کار کرد.ابتدا نمونه های معدودی در دفتر دبیرستان نگهداری می شد.که با تلاش زیاد اتاقی به ابعاد 3*7 در گوشه دبیرستان به این امر اختصاص یافت ونمونه ها به این مکان منتقل شد. تعداد نمونه ها اندک بود واین اتاق 21 متری برای نمونه ها بزرگ می نمود.تا حدی که تکمیل نمودن این فضا از نمونه های مختلف که در عین حال بعد آموزشی نیز داشته باشد،یکی از دغدغه های بزرگ موزه بود.دیری نپاییدکه به لطف خداوند بزرگ نمونه های مختلف که اغلب آنها از نوع آبزیان بودند به موزه اضافه شدند.و هنوز یک سال نگذشته بود ،که فضای مذکور دیگر گنجایش نمایش نمونه ها را نداشت.و تلاشها دوباره برای گسترش ساختمان و یا انتقال نمونه ها به جای وسیعتر ،آغاز گشت.تا سرانجام موزه به سالنی هشتاد متری در یکی از مدارس تخریبی شهر منتقل شد.فضا تقریباً چهار برابر شده بود وپیش بینی می شد که تا پنج سال آینده مشکلی از این بابت پیش نیاید. ولی باز هم بعد از گذشت دو سال به دلیل تراکم بالای نمونه ها ،موزه به مدرسه تخریبی دیگری منتقل شد.و هم اکنون این موزه در ساختمان سابق هنرستان قدس مستقر می باشد.
نمونه ها:
این موزه در چهار بخش جانوران ،گیاهان ،سنگها وفسیلها و موزه میکروسکوپیک فعالیت دارد.
بخش جانوران:
بخش جانوران که اکنون شامل پنج سالن می باشد ،انواع بی مهرگان و مهره داران در معرض نمایش گذاشته شده اند. الف: بی مهرگان: نمونه های مختلف بی مهرگان ،شامل اسفنجها ،کیسه تنان ،خارپوستان ،نرمتنان ،بندپایان می باشد. تعداد بی مهرگان این موزه 770 نمونه می باشد. ب:مهره داران: مهره داران این موزه شامل موارد ذیل می باشد: 1-ماهیان: شامل ماهیان جنوب ،ماهیان شمال ،ماهیان آبهای داخلی و اورنومنتال (تزیینی وارداتی) می باشد. تعداد ماهیان،490 نمونه می باشد. 2-دوزیستان ،خزندگان، پرندگان و پستانداران: تعداد نمونه های این قسمت بیش از 220 نمونه می باشد. در مجموع بخش مهره داران ،شامل 710 نمونه می باشد.
بخش گیاهان:
بخش گیاهان این موزه شامل داروهای گیاهی ،دانه ها و گیاهان فیکس شده و گلدانی می باشد.مجموع بخش گیاهان ،شامل250 نمونه می باشد
بخش سنگها وفسیلها:
در این بخش ،انواع سنگ، فسیل و مینرال در معرض نمایش گذاشته شده است. تعداد نمونه های این بخش بیش از 320 قطعه با ارزش می باشد.
بخش میکروسکوپیک:
این بخش که به تازگی به مجموعه موزه اضافه شده است تصاویر زیبای دنیای میکروسکوپی و لامهای میکروسکوپی ارزشمند و در عین حال جذاب را در معرض دید علاقمندان قرار داده است.
شاخصه ها:
این موزه در سه شاخصه مهم آبزیان ،سنگ و فسیل و بعد آموزشی، جزء موزه های مطرح کشور مي باشد:
1- آبزیان: این موزه در بخش آبزیان یکی از موزه های غنی کشور محسوب می شود. به طوری که در بخش آبزیان شمال ، موزه دوم کشور محسوب می شود.
موزه علوم طبیعی بهاباد توانسته است بیش از 95 درصد آبزیان شمال را گردآوری نموده و به شکل فیکس شده در معرض نمایش بگذارد.
2- به اذعان کارشناسان موزه علوم طبیعی بهاباد در بعد سنگ ،فسیل و مینرال موزه برتر کشور محسوب می شود. عامل مهم مطرح بودن این موزه در این بخش ، تنوع بالای مینرالهای کمیاب معادن کشور می باشد، که جذابیت خاصی به سالن سنگ و فسیل این موزه داده است.
3-آموزش عینی: یکی از شاخصه های مهم این موزه که در عین حال یکی از اهداف مهم تأسیس این موزه بوده است، آموزش عینی علوم تجربی در مقاطع مختلف آموزشی بوده است. در راستای خروج از شیوه آموزش سنتی وانتزاعی ،وایجاد فضای آموزش عینی وکارگاهی ،این موزه گامی مهم برداشته است. هم اکنون آموزش عینی علوم تجربی مبتنی بر مشاهده وتجربه، در دروس علوم تجربی دبستان و راهنمایی، زیست شناسی و زمین شناسی متوسطه در دستور کار موزه علوم طبیعی بهاباد قرار دارد. و تعداد زیادی از دانش آموزان منطقه از این شیوه آموزشی بهره مند شده اند. به عنوان مثال در مقطع ابتدايي، بیش از 95 درصد دانش آموزان شهرستان بهاباد در سال تحصیلی جاری ضمن بازدید از موزه ،تحت این نوع آموزش قرار گرفته اند.
اهداف:
1- همان طور که پیش از این ذکر شد ، مهمترین هدفی که این موزه در برنامه کاری خود دارد ،آموزش عینی علوم تجربی در سطوح مختلف (از دبستان تا دانشگاه )، می باشد. نحوه آموزش :فراگیران پس از بازدید از سالنهای موزه و بیان توضیحات کلی در رابطه با نمونه های هریک از سالنها،با تأکید بر محتوای آموزشی هر مقطع،به کارگاه آموزشی هدایت می شوند.در کارگاه آموزشی پس از نمایش تصاویر و فیلمهای مربوط به محتوای آموزشی کتاب درسی،حتی المقدور نمونه های مربوطه نیز در اختیار فراگیران قرار می گیرد.تا فرایند مشاهده،حس وتجربه کامل شود.
2- ایجاد مرکز پژوهشی در زمینه علوم تجربی:با ظرفیتهای ایجاد شده در موزه در بعد گردآوری نمونه ها به شیوه علمی ،کتب تخصصی و حضور کارشناس ،این موزه می تواند مکانی مناسب جهت فعالیت دانش پژوهان علوم تجربی باشد.این موزه قصد دارد با ایجاد هیئت علمی ودیگر زیر ساختهای دیگر در آینده نزدیک تبدیل به آموزشکده عالی آموزش عینی علوم تجربی تبدیل شود تا بتواند در بعد وسیع آموزشهای خود را از سطح دبستان تا دانشگاه به فرزندان این کشور بزرگ ارائه دهد.
3- طراحی و ایجاد باغ گیاه شناسی در جوار موزه:انشاءالله با پتانسیل ای موجود ،در آینده نزدیک این مرکز جهت ارائه خدمات علمی در زمینه علوم تجربی ،ایجاد باغ گیاه شناسی کویری را با رویکرد آموزشی تحقیقی در دست مطالعه دارد.
جاذبه گردشگری:
این موزه می تواند به عنوان یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری شهرستان ،نقش خود را در جذب گردشگر ایفا نماید.این موزه به عنوان یک مرکز تفریحی – علمی ،می تواند برای عموم مردم منطقه وگردشگران ساعتی نشاط آور را فراهم آورد. /آدرس: بهاباد - خیابان ملاعبدالله - مقابل فرمانداری - موزه علوم طبیعی بهاباد /منبع: مطالب ارسالی

پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران
http://www.ibep.ir