بازار املاک پزشکان و مراکز درمانی تبلیغات در ایران مجله گردشگری قلعه‌های تاریخی ابرکوه
پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران هتل ها و مسافرخانه های ایران رستوران های ایران شرکت های گردشگری ایران .
 

قلعه های تاریخی ابرکوه روزگاری برای رفع نیاز دیگران دارای جایگاه ویژه ای بودند ولی اکنون تنها به میراث هایی فرهنگی برای عبرت گرفتن مردمان تبدیل شده اند، مردمی که مانند ما روزگاری در چهار دیواری های بلندی که اکنون بقایای آنها را مشاهده می كنيم، زندگی می کردند.

کشور ایران در گذشته ها به واسطه وضعیت استراتژیک خود و راه دسترسی اقوام مختلف برای رسیدن به شرق و غرب، مورد توجه ویژه بود و همین امر، قرار داشتن در مسیر توجه و بالطبع تهاجم پی درپی مهاجمان را به دنبال داشت.

ساکنان این کشور برای زندگی آسوده تر، تمهیداتی اندیشیده بودند که یکی از مهمترین این راه ها، ساخت ارگ، قلعه و برج و بارو بود و شهرستان ابرکوه نیز یادگارهای بزرگی از این قلعه ها داشت که هم اکنون نیز بسیاری از آنها با وجود آسیب هایی که متحمل شده‌اند، همچنان پابرجاست.

در گوشه گوشه شهرستان ابرکوه حصارهای بلندی از قلعه های تاریخی به چشم می خورد که برخی از آنها به ثبت میراث فرهنگی نیز رسیده اند.

در ورودی ها و خروجی های شهرستان ابرکوه و همچنین در روستاها قامتهای سر به آسمان کشیده این قلعه ها دیده می شود که بسیاری از آنها ظاهر خود را حفظ کرده اند.

قلعه رباط

قلعه رباط در ورودی ابرکوه از سمت شیراز قرار دارد و به وضوح در تیررس گردشگران است.

قلعة حسن خان مهرآباد

قلعه اي است باحصارچينه اي و چهاربرج حفاظتي در چهارگوشه كه در شهرمهردشت بخش بهمن قرارگرفته است.

از ويژگيهاي مهم اين بنا می توان به برج حفاظتي استوانه اي شكل آن اشاره کرد كه در وسط قلعه قرار دارد و كاربرد دفاعي داشته است ضمن اينكه خانه های مسکونی قلعه تخریب شده است.

قلعه روستاي شهرسب (ارگ شهرسب)

این بنا قلعه اي است، عظيم که سردري رفيع دارد و آثاري از مجتمع مسكوني اهالي درگذشته است.

هسته اوليه اين مجتمع مسكوني عظيم را مي توان به دوره صفويه نسبت داد. در سالیان گذشته، مرمت های مختصری در این بنا صورت گرفته است. این قلعه در زمانی نه چندان دور مسکونی بوده است.

قلعه روستای تيزك

این قلعه، مجتمع مسكوني بزرگی است که داراي سردري رفيع، دو طبقه و ديوارهاي چينه اي و خشتي است. وسعت قلعه نسبتاً بزرگ، مستطيل شكل و داراي چهار برج در اطراف است.

قدمت اين بنا مربوط به دوره افشاريه و زنديه است و سالیان پیش مرمت هايی در این بنا صورت گرفته است.

قلعه روستای فيروزآباد

این قلعه يك مجتمع مسكوني است كه با پلاني مربع مستطيل شكل با ديوار چينه اي بلند با چهار برج در چهار گوشه آن از خشت خام و گل ساخته شده است.

قلعه رباط‌ ابرکوه

این قلعه در حاشیه غربی شهرستان ابرکوه در کنار بلوار جمهوری اسلامی در نزدیکی میدان ولی عصر (ع) شهر ابرکوه واقع شده و متعلق به دوره صفویه است. این قلعه دارای 9 برج مدور است که روی آنها تزئینات هندسی دیده می شود.

قلعه روستاي بداف

قلعه محله بداف بخش بهمن نیز یکی دیگر از بناهاي تاريخي شهرستان ابركوه است و به نظر می رسد که دور آن برای امنیت بیشتر خندق هائی حفر شده است. گود بودن اطراف آن را دلیلی بر این مسئله می دانند.

سردر ورودي این بنا با تزئينات خشتي شکل داده شده و خانه هاي مسكوني داخل آن تقريباً سالم مانده است.  

قلعه حاجی خان اسفند آباد ابرکوه

اسفندآباد مرکز دهستان اسفندار بخش بهمن ابرکوه نیز چند قلعه دارد که یکی از آنها پابرجاتر از دیگر قلاع است.

توصیه می کنیم که سری به بزرگترین روستای ابرکوه بزنید و از این قلعه تاریخی نیز بازدیدی داشته باشید.

قلعه های معروف ابرکوه عمدتأ مربوط به دوره هاي مختلف ساساني، زنديه، افشاريه، قاجاريه است

شهرستان ابرکوه را با وجود داشتن بیش از 300  اثر تاریخی به جرأت می توان منطقه ای دیدنی خواند. /منبع: خبرگزاری مهر - رحیم میرعظیم

پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران
http://www.ibep.ir