بازار املاک پزشکان و مراکز درمانی تبلیغات در ایران مجله گردشگری آرامگاه خواجه مراد در مشهد
پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران هتل ها و مسافرخانه های ایران رستوران های ایران شرکت های گردشگری ایران .
 

این بنا در 15 کیلومتری جنوب شرقی مشهد، در دامنه کوه و در کنار چشمه آبی قرار دارد. بنا شامل تعدادی اتاق، گنبد و دو مناره است. در داخل اتاق اصلی آینه کاری های زیبایی دیده می شود.

خواجه مراد مزار ( هرثمه ابن اعین ) است که به سبب اعتقاد مردم به کراماتش به این نام خوانده می شود. بر کتیبه سردر مقبره خواجه مراد این عبارت به چشم میخورد : ( مقبره شریف هرثمه ابن اعین مشهور به خواجه مراد ، راوی شهادت امام رضا (ع) که در سنه 210 ه.ق وفات یافته است.
هرثمه ابن اعین از سرداران بزرگ( هارون الرشید) خلیفه عباسی بود که یک چند در قلع و قمع مخالفان خلافت در نواحی شرقی ایران رشادت های فراوان به خرج داد. او در زمان خلافت مامون نیز قدرت و نفوذ خویش را حفظ کرد و در پیشرفت کار این خلیفه عباسی نقش بسزایی داشت . بنابر قول مشهور ، زمانی که امام رضا (ع) به خراسان آمد، هرثمه یا همان خواجه مراد در سلک نزدیکان و ارادتمندان آن حضرت درآمد و تا زمان شهادت امام همراه و مرید وی بود. هرثمه پس از این واقعه نیز به باور های شیعی خود وفادار ماند و چون درباره چگونگی شهادت امام رضا (ع) دست به افشا گری زد در سال 210 ه.ق با اشاره خلیفه کشته شد.
آرامگاه هرثمه ملقب به خواجه مراد، در 15 کیلومتری جنوب شرقی مشهد قرار دارد و مورد توجه مردم و زائران امام رضا (ع) است ؛ به ویژه کشاورزان منطقه هر ساله پس از برداشت محصول به زیارت خواجه می روند و از وی مراد می طلبند. محیط آرامگاه چون در شکاف کوه و کنار یک چشمه آب قرار گرفته بسیار مصفا است و از فراز کوه های نه چندان بلند مشرف بر آن میتوان چشم انداز وسیعی از دشت مشهد را نظاره کرد. در کنار مقبره خواجه مراد که کوچک و ساده است ، مزار یکی از دراویش معاصر خراسان به نام ( حاج محمد علی سرابی ) ملقب به نور علی شاه خاکسار قرار دارد که در سال 1353 ه.ش از دنیا رفته است. محوطه آرامگاه خواجه مراد ، مجهز به رستوران ، سرویس بهداشتی و اتاق هایی برای اقامت مسافران می باشد. در ابتدای ورودی آرامگاه بازارچه ای است که در آن سوغات به ویژه صنایع دستی مشهد را به فروش می رسانند. اگر قصد خرید صنایع سنگی و خصوصا دیگچه و دیزی سنگی را دارید ، اینجا بهترین جاست. خواجه مراد در 3 کیلومتری خواجه اباصلت و در راه کوتاهی منشعب از جاده مشهد – فریمان قرار دارد. از این رو مسافران بطور معمول خواجه مراد و خواجه اباصلت را با هم زیارت میکنند

پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران
http://www.ibep.ir