بازار املاک پزشکان و مراکز درمانی تبلیغات در ایران مجله گردشگری آرامگاه خواجه اباصلت در مشهد
پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران هتل ها و مسافرخانه های ایران رستوران های ایران شرکت های گردشگری ایران .
 

این بنا در جنوب شرقی و در 12 کیلومتری این شهر واقع است. بنای اصلی بقعه چهار ضلعی است و از هر سو به وسیله چهار در به بیرون مرتبط می شود. تزئینات کاشی هفت رنگ، دو رواق مستطیلی شکل و آینه کاری های این بنا زیبا و دیدنی است. بنای مزبور مدفن خواجه اباصلت هروی خادم و محرم حضرت رضا(ع) است.

در کنار جاده مشهد- تهران به فاصله 12 کیلومتری شهر مشهد آرامگاه خواجه اباصلت هروی به چشم می خورد. این جا از قرن های پیش مزار و مورد توجه شیعیان بوده است و چنان که امروزه نیز معمول است گروهی برای تقرب به خواجه اباصلت وصیت می کرده اند که در کنار وی برای همیشه آرام گیرند و این از سنگ قبرهای کهنی که در پیرامون آرامگاه خواجه است کاملا مشهود است. حتی بسیاری از عرفای بزرگ نیز در این جا مدفون اند چنان که یکی از سنگ قبر ها متعلق است به درویش علی متوفی به سال 726 هجری قمری.
خواجه اباصلت فرزند صالح (یا سلیمان )هروی است. سرگذشت زندگی وی کمی مبهم است. تاریخ اسلام او را گاهی غلام، گاهی برده، گاه محدث، راوی، متکلم مشهور و گاه دانشمند می نامد. ولی توده تنها او را خادم و محرم امام رضا می داند که در دم مرگ ایشان حاضر بوده و امام هنگامی که آثار زهر انگور را که در مجلس مامون خورده بودند، حس می کنند به خواجه اباصلت دستور می دهد فرشهای اتاق را جمع کند و درها را ببندد تا، نه همچون ولی عهد، بلکه همچون غریبی بی کس در اتاقی برهنه بر خاک بمیرد. از مجموع گفته های مورخان درباره خواجه اباصلت چنین بر می آید که وی با آنکه دانشمند وغنی بوده است آنقدر با امام نزدیک بوده که گاهی سمت خدمتکاری وی را هم تعهد می کرده است. این گونه روابط را میان شاگرد واستاد و مرید و مراد در تاریخ اسلام فراوان می یابیم. همین خصوصیت موجب محبوبیت خاص وی در نظر شیعیان شده است. زوار پیش از آنکه به شهرمشهد و به خدمت امام برسند، بر سر مزار وی ساعتی توقف می کنند و به این بنده صالح و پرهیزکار خدا درود می فرستند.
مقبره و گنبد و صحن آرامگاه وی که گویا بقعه ای نیمه مخروبه بوده، مقارن با گسترش شهر مشهد و به همت مردی به نام کربلایی محمد علی درویش از عرفای سده هشتم هجری که صاحب نفوذ در میان مردم بوده و توانسته از آنان کمک های مادی لازم را بگیرد به صورت یک بنای چهار ضلعی و گنبدی تجدید بنا گردیده است. در سال های اخیر نیز بنای آرامگاه با زیر بنای 920 متر مربع با شیوه جدید بازسازی شده و نمای ضریح بنام امام هشتم به صورت هشت ضلعی طراحی و ساخته شده است و پیرامون آن نیز تسهیلاتی را از جمله خدمات رفاهی، رستوران، چایخانه، بخش اداری، تجاری و پارکینگ برای زائران فراهم آورده اند. وفات خواجه اباصلت را به سال 236 قمری یعنی 34 سال پس از امام نوشته اند.

پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران
http://www.ibep.ir