پرتال ایران پرتال استان مازندران پرتال شهرستان بهشهرآشنایی با شهرستان بهشهر .
تبلیغات در ایران پزشکان و مراکز درمانی ایران پزشکان و مراکز درمانی بهشهر تدریس خصوصی در بهشهر بازار بهشهر .
 
آشنایی با شهرستان بهشهر

شهرستان زیبای بهشهر یكی از شهرستان های استان مازندران است كه از شمال به خلیج میان كاله، از شرق به شهرستان كردكوی، از جنوب به دامنه های البرز و شهرستان دامغان و از غرب به شهرستان ساری و نكا محدود می‌شود. بهشهر به سبب آب و هوای بسیار مطلوب خود همواره مورد نظر شاهان و خوانین محلی بوده و وجود كاخ‌های متعدد در این منطقه‌ی دیدنی از استان مازندران‌؛ گواهی برای این ادعاست.
بهشهر در طول تاریخ به نامهای مختلف از جمله "كبود جامه"، "پنجه هزار"، "كلباد" و "خرگوران" خوانده  شده  است. این ناحیه توسط شاه عباس اول خریداری شد و در سال 1021 هجری قمری به دستور وی شهری در آن جا احداث گردید. این شهر جدید، "اشرف البلاد" نام گرفت كه اقامتگاه شاه عباس اول در مازندران بود. "اسكندر بیك منشی" مورخ صفوی؛ درباره بنای این شهر می نویسد: "باغ ها و عمارت عالی از قبیل كاخ، حمام، تالارها و بیوتات توسط استادان چیره دست ساخته شد و بر این شهر همان نام اشرف گذارده شد".
اوج شکوفايی بهشهر در زمان سلطنت شاه عباس اول بود که دليلش اين بود که خيرالنساء مرعشی مادر شاه عباس ، بهشهری بود ، از اينرو ايشان توجه خاصی به اين شهر داشته و کاخهای مجللی از جمله کاخ صفی آباد ، سد عباس آباد ، باغشاه و بنای چشمه عمارت و محلهای تاريخی ديگر به فرمان او در اين منطقه بنا گرديد. قبل از ورود آريايی ها به سرزمين ايران ، اقوامی بنام ديـو  يا ديـوان در اين ناحيـه زندگی مي کردند مطابق کاوشهای باستـان شناسی که از تپـه های شمال غرب بهشهر ( نزديک رستمکلا ) به عمل آمد يک قطعه هاون سنگ سفيد را کشف نموده و که به 2000 سال قبل از ميلاد بر می گردد ، يا اينکه غارهای هـوتـو و کمـر بنـد آثار حيات در دورانهای فرو ليتيک ( ميانه سنگی) 6000 تا 8000 سال قبل از ميلاد و نئـوليتيک ( پارينه ) سنگی را در محدوده بهشهر بيان می دارد .
از جمله دیدنی های این شهرستان می توان به موارد زیر اشاره نمود:
مجموعه تاریخی سد عباس آباد، مجموعه باغ صفوی (باغ شاه) و عمارت چهلستون، بنای تاریخی چشمه عمارت، امامزاده عبدالله سفید چاه، شبه جزیره میانكاله، خانه قدیمی احمد علی خان هزار جریبی، حسینیه شیخ علی زاده، مجموعه عمارت افغان نژاد قره تپه، غارهای علی تپه، هوتو و كمربند (پیش از تاریخ، دوره میان سنگی)، روستای التپه و تروجن (شهید آباد)، برج آرامگاهی امیركمال الدین در روستای كوهستان، پناهگاه حیات وحش میانكاله و سنگ چشمه گلوگاه، آبشار زنگت در روستای زنگت بهشهر و تپه كش.

منابع:
www.badabsoort.com
سایت استانداری مازندران
پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران : پرتال شهرستان بهشهر
http://iran.ibep.ir