پرتال ایران پرتال استان خراسان رضوی پرتال شهرستان سرخسآشنایی با شهرستان سرخس .
تبلیغات در ایران پزشکان و مراکز درمانی ایران پزشکان و مراکز درمانی سرخس تدریس خصوصی در سرخس بازار سرخس .
 
آشنایی با شهرستان سرخس

شهرستان سرخس، یکی از شهرستان‌های شمال شرق خراسان رضوی است. و با وسعتی معادل ۵٬۴۷۲کیلومتر مربع دارای دو شهر سرخس و مزداوند، دو بخش مرکزی و مرزداران و شش دهستان است.
سرخس در گوشه شمال شرقی ایران، در مجاورت ترکمنستان (شوروی سابق)، تقریباً بین دو نصف النهار۳۰ تا ۶۰ و ۱۵ تا ۶۱ درجه شرقی و بین دو مدار ۳۶ و ۳۶ تا ۴۰ درجه شمالی قرار گرفته‌است. حد طبیعی منطقه را در جنوب، رودخانه کشف رود و حد شرقی را تجن (از پیوستن رودخانه هریرود و کشف رود) و حدود طبیعی غربی و جنوب غربی را آخرین امتدادهای ارتفاعات کپه داغ مشخص می‌نماید.
سرخس از نظر استراتژیک و ژئوپلتیک در خراسان رضوی و بلکه کشور بسیار مهم است و به نوعی مهم‌ترین نقطه بزرگراه ابریشم، محل اتصال شرق به غرب و شمال به جنوب جهان، است. یکی از سه گمرک بزرگ ترانزیتی ایران و راه‌آهن بین‌المللی مشهد-سرخس-تجن (محور طلایی) در سرخس واقع است.
منطقه ویژه اقتصادی سرخس کانون مبادلات تجاری به کشورهای آسیای میانه، کشورهای مستقل همسودو کشورهای عضو اکو است. این منطقه ویژه دارای فضاهای تجاری، بازار دوستی، سردخانه، فرودگاه بین‌المللی الماس و سایر امکانات می‌باشد
از دیگر ویژگیهای سرخس وجود سد دوستی است که برروی رودخانه مرزی هریرود باذخیره آبی سالانه ۸۲۰میلیون مترمکعب و دریاچه‌ای به وسعت ۳۷کیلومتر مربع می‌باشد که توسط ایران و ترکمنستان بطور مشترک ساخته شده‌است.
پالایشگاه گاز شهید هاشمی‌نژادخانگیران، که روزانه با بیش از ۵۰میلیون متر مکعب تولید، گاز مصرفی شش استان خراسان رضوی، شمالی، جنوبی، مازندران، گلستان و سمنان را تامین می‌کند، در این شهرستان واقع است.
سرخس دارای معادن غنی ذغال سنگ است و معدن ذغال سنگ «آق دربند»، تامین کننده بخشی از ذغال سنگ کارخانجات کشور است.
مزار شیخ لقمان سرخسی عارف قرن چهارم هجری شمسی، پل خاتون و رباط شرف مربوط به دوران سلجوقیان، غار مزدوران، دریاچه و غار بزنگان از جاذبه‌های گردشگری سرخس است.
آب‌ و هواي‌ آن‌ به‌ دليل‌ تأثيرپذيري‌ ازريگزار قره‌ قوم‌ در زمستان‌ها سرد و در تابستان‌ها گرم‌ و خشك‌ است‌. قدمت‌ شهر سرخس‌ به‌ زمان‌ ساسانيان‌مي‌رسد. در سال‌ 617 ه . ق‌ و مصادف‌ با حمله‌ مغول‌ به‌ ايران‌، سرخس‌ بعنوان‌ سنگر اول‌ حمله‌ مغول‌ موردغارت‌ و ويراني‌ قرار گرفت‌ و همواره‌ توسط‌ اقوامي‌ مورد تاخت‌ و تاز واقع‌ مي‌شد. اين شهر تا اواخر دوره‌ قاجاريه‌بصورت‌ ملوك‌ الطوايفي‌ اداره‌ مي‌گرديد. ناحيه‌ سرخس‌ به‌ تصرف‌ تركمانان‌ نيز در آمده است. شهر سرخس‌ درگذشته‌هاي‌ دور بواسطه‌ مدارس‌ و كتابخانه‌هاي‌ متعدد شهرت‌ فراوان‌ داشته‌ است‌. اين شهر‌ در مسير جاده‌ ابريشم‌ قرارداشت‌ و آثار متعددي‌ در آن‌ به‌ جا مانده‌ است.

هنوز اطلاعات این بخش به طور کامل و دقیق در سامانه ثبت نشده است. لطفا از طریق لینک همکاری با ما در بالا ما را در تکمیل اطلاعات همراهی کنید.
منابع:
دانشنامه آزاد ویکی پدیا
پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران : پرتال شهرستان سرخس
http://iran.ibep.ir