پرتال ایران پرتال استان خراسان رضوی پرتال شهرستان سبزوارآشنایی با شهرستان سبزوار .
تبلیغات در ایران پزشکان و مراکز درمانی ایران پزشکان و مراکز درمانی سبزوار تدریس خصوصی در سبزوار بازار سبزوار .
 
آشنایی با شهرستان سبزوار

شهرستان‌ سبزوار از دو قسمت‌ جلگه‌اي‌ و كوهستاني‌ تشكيل‌شده‌ است‌. آب‌ و هواي‌ آن‌ در نواحي‌ جلگه‌اي‌ گرم‌ و در نواحي‌ كوهستاني‌ معتدل‌ است‌ .در دوره‌هاي‌ اسلامي‌ولايت‌ بيهق‌ داراي‌ دو شهر سبزوار و خسروگرد بود. اين‌ شهر در حمله‌ مغول‌ به‌ كلي‌ ويران‌ شد. در سال‌ 737 ه .ق‌ سبزوار پناهگاه‌ و پايتخت‌ سلسله‌ سربداران‌ بود و به‌ «دارالمومنين‌» معروف‌ شد. در دوره‌ ازبكان‌ اين‌ شهر بارديگر ويران‌ شد، ولي‌ در دوره‌ صفويه‌، مجدداً رو به‌ آباداني‌ گذاشت‌، طي‌ دهه‌هاي‌ اخير شهر سبزوار رونقي‌دوباره‌ يافته‌ و همواره‌ در حال‌ توسعه‌ و آباداني‌ است‌.

در افسانه‌ها آمده که سبزوار رزمگاه رستم و دیو سفید بوده است و حتی تا همین اواخر، میدان مرکزی شهر را میدان دیو سفید می‌خواندند. تاریخ اما پیشینه این شهر را به دوره اشکانیان یعنی به حدود دو هزار سال پیش می‌رساند که این ناحیه در مسیر جاده ابریشم قرار گرفت و رو به ترقی گذاشت. البته در روزگاران کهن، سبزوار را «بیهق» می‌خواندند و از همین‌جا معلوم می‌شود که بزرگانی چون «ابوالفضل بیهقی» مورخ بزرگ دوره غزنوی، سبزواری بوده‌اند.

پس از ورود اسلام به ایران، سبزوار یا همان بیهق از مهم‌ترین شهرهای خراسان بود اما در جریان حمله مغولان، گرفتار کشتار و غارت و ویرانی شد و از نفس افتاد. تا اینکه در اواخر دوره ایلخانان مغول و هنگامی که قدرت مغولان رو به کاستی گذاشت، مردم سبزوار و روستاهای پیرامونش دست به شورش زدند و سلسله ایرانی و شیعه مذهب سربداران خراسان را به مرکزیت سبزوار بنیان گذاشتند. سربداران که حکومت‌شان بیش از نیم قرن دوام آورد، آخرین درخشش سبزوار در تاریخ ایران را رقم زدند و پس از آنان، این شهر هیچ‌گاه شکوه گذشته را بازنیافت. البته وجود چهره‌های فرهنگی بزرگی چون ملاهادی سبزواری (فیلسوف بزرگ دوره قاجار)، دکتر علی شریعتی و پدرش محمدتقی شریعتی نشان می‌دهد که سبزوار در دوره اخیر همچنان یکی از شهرهای فرهنگ‌پرور ایران بوده است.

هنوز اطلاعات این بخش به طور کامل و دقیق در سامانه ثبت نشده است. لطفا از طریق لینک همکاری با ما در بالا ما را در تکمیل اطلاعات همراهی کنید.
منابع:
همشهری آنلاین
پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران : پرتال شهرستان سبزوار
http://iran.ibep.ir