پرتال ایران پرتال استان خراسان رضوی پرتال شهرستان کاشمرآشنایی با شهرستان کاشمر .
تبلیغات در ایران پزشکان و مراکز درمانی ایران پزشکان و مراکز درمانی کاشمر تدریس خصوصی در کاشمر بازار کاشمر .
 
آشنایی با شهرستان کاشمر

کاشْمَر، مرکز شهرستان کاشمر، در شرق ایران و جنوب غربی استان خراسان رضوی و در حدود ۲۴۰ کیلومتری شهر مشهد قرار دارد.
از محصولات مهم این شهر می‌توان به زعفران، انواع مختلف انگور، کشمش، و فرش دستباف اشاره کرد.
قالی‌بافی، زیلوبافی، گیوه بافی، تهیه پارچه‌های دست‌باف و بافتن چادرشب ابریشمی مهم‌ترین صنایع دستی این شهرستان را تشکیل می‌دهند. قالی بافی کاشمر چه از نظر کمیت و چه از نظر کیفیت دارای شهرت خاصی بوده است و عواید حاصلهٔ از ان بالاترین رقم اهالی را تشکیل می‌دهد. قالی و قالیچه بافت این شهرستان بیش‌تر پشمی و دارای طرح‌های کاشمری و کاشانی و نقش‌های زیرخاکی، لچک، ترنج، اسکیمی، تخت جمشید، درختی، سه کله (قالیچه)، چهار رقصی، طرح و ترکمنی (قالیچه) و گل‌توره‌ای (قالیچه) هستند.

رود شش‌ طراز كه‌ بند تاريخي‌ شاهي‌ بر آن‌ احداث‌ شده‌، از كنار شهرستان‌ كاشمر‌ مي‌گذرد. آب‌ و هواي‌ آن‌ در نواحي‌ شمالي‌ معتدل‌ و در قسمت‌هاي‌ جلگه‌اي‌ و جنوبي‌ به‌ علت‌مجاورت‌ با كوير گرم‌ است‌. نام‌ قديمي‌ اين‌ شهرستان‌،«ترشيز» است‌. اين‌ شهر در سال‌ 520 ه . ق‌ توسط‌ سلطان‌سنجر سلجوقي‌ محاصره‌ و غارت‌ شد و پس‌ از آن‌ يكي‌ از مراكز مهم‌ فرقه‌ اسماعيليه‌ گرديد. پس‌ از شكست‌ و ازبين‌ رفتن‌ فرقه‌ اسماعيليه‌، اين‌ شهر دوباره‌ رونق‌ يافت‌. لكن‌ در پايان‌ قرن‌ هشتم‌ هجري‌ بار ديگر توسط‌ امير تيمورگوركاني‌ ويران‌ شد. آثار بجامانده‌ در اين‌ شهر به‌ قرن‌ هفتم‌ و هشتم‌ هجري‌ است.

هنوز اطلاعات این بخش به طور کامل و دقیق در سامانه ثبت نشده است. لطفا از طریق لینک همکاری با ما در بالا ما را در تکمیل اطلاعات همراهی کنید.
منابع:
پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران : پرتال شهرستان کاشمر
http://iran.ibep.ir