پرتال ایران پرتال استان خراسان رضوی پرتال شهرستان دره گزآشنایی با شهرستان دره گز .
تبلیغات در ایران پزشکان و مراکز درمانی ایران پزشکان و مراکز درمانی دره گز تدریس خصوصی در دره گز بازار دره گز .
 
آشنایی با شهرستان دره گز

شهرستان درگز از جمله شهرستانهاي شمال استان خراسان است كه بين۲۹.۵۸ تا۳۷.۵۹طول جغرافيايي و ۴۳.۳۷تا ۵۵.۳۶عرض جغرافيايي واقع شده است . از شمال به جمهوري تركمنستان و از شرق به شهرستان مشهد ، از جنوب به شهرستانهاي چناران و قوچان و از مغرب به شهرستان قوچان محدود است . وسعت آن ۴۱۹۴ كيلومتر مربع معادل ۴/۱ درصد مساحت كل استان است . درگز در فاصله ۱۲۳ كيلومتري شهر قوچان و ۲۵۸ كيلومتري شهر مشهد قرار گرفته است . ارتفاع آن از سطح دريا ۴۸۰ متر مي باشد . اين شهرستان با جمهوري تركمنستان حدود ۱۵۵/۲۵ كيلومتر مرز مشترك دارد . شهرستان درگز عمدتاً كوهستاني مي باشد و فقط دشت درگز در ميان رشته كوههاي هزار مسجد پست و هموار است . دو رودخانه دائمي به نامهاي درونگرو حاتم قلعه ( زنگلانلو ) با آبي هر كدام حدود ۸۰۰ ليتر در ثانيه و دو رودخانه فصلي به نامهاي كال شور صداقت و گرني در آن جريان دارند .
شهرستان‌ دره گز به‌علت‌ محصور بودن‌ بين‌ ارتفاعات‌ و تپه‌هاي‌ مجاور كم‌ ارتفاع‌، آب‌ و هواي‌ نسبتاً گرمسيري‌ دارد. دره گز به‌ علت‌مجاورت‌ با مرز ايران‌ و جمهوري‌ تركمنستان‌ از اهميت‌ سياسي‌ و نظامي‌ خاصي‌ برخوردار است‌. بيشتر آثارتاريخي‌ اين‌ شهر به‌ دوره‌ افشاريه‌ تعلق‌ دارد. شهر كلات‌ در اواخر قرن‌ هشتم‌ هجري‌ كه‌ امير تيمور آنرا محاصره‌كرد به‌ ويرانه‌اي‌ تبديل‌ شد. نادر شاه‌ از موقعيت‌ كلات‌ استفاده‌ كرد و از اين‌ زمان‌ به‌ بعد به‌ «كلات‌ نادري‌» مشهورشد. بعد از نادرشاه‌، كلات‌ تا سال‌ 1303 ه . ق‌ پايتخت‌ خاني‌ كوچك‌ بود كه‌ ظاهراً از دولت‌ ايران‌ تبعيت‌ مي‌كرد.دره گز امروزي‌ شهر تاريخي‌، آباد و توسعه‌ يافته‌ است‌

هنوز اطلاعات این بخش به طور کامل و دقیق در سامانه ثبت نشده است. لطفا از طریق لینک همکاری با ما در بالا ما را در تکمیل اطلاعات همراهی کنید.
منابع:
پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران : پرتال شهرستان دره گز
http://iran.ibep.ir