پرتال ایران پرتال استان اصفهان پرتال شهرستان کاشانآشنایی با برزک .
تبلیغات در ایران پزشکان و مراکز درمانی ایران پزشکان و مراکز درمانی کاشان تدریس خصوصی در کاشان بازار کاشان .
 
آشنایی با برزک

در جنوب غربی کاشان و در دامنه کوه های سر به فلک کشیده ی کرکس دره ی بزرگ و پهناوری وجود دارد به نام برزک. توسعه طولی شهر در مسیر دره ای سرسبز، وجود چشمه سارهای متعدد با آب قابل توجه که باعث گسترش باغهای میوه در طول دره شده است، آن را به باغ شهری زیبا تبدیل کرده که با برخورداری از فاکتورهای متعدد جذب توریست، برزک را به یکی از بزرگترین و مهمترین قطب گردشگری کاشان تبدیل کرده است.

برزك كه روستائي سرسبز است در دره اي در دامنه كوههاي كركس در قسمت جنوب غربي و در فاصله حدوداً ٥٠ كيلومتري شهرستان كاشان قرار دارد.

از آثار تاریخی و دیدنی این شهر می توان به زیارتگاه امامزاده سراج الدین بن موسی بن جعفر، حمام دوره ی صفویه، آب انبار قاجاریه، آسیاب آبی قدیمی، تپه تاریخی قلعه، آبشار و رودخانه و جاده تفریحی توریستی سعدآباد، چشمه احمد آباد و موزه مردم شناسي برزك و... اشاره کرد.

برزك با داشتن كاريزها و چشمه هاي خود جوش در كنار رودخانه اي قديمي كه در ميان روستا و كشتزار ها روان است و در دره اي سر سبز و خوش آب و هوا، چشم اندازي بس زيبا و دلنشين دارد
برزك به علت قرار گرفتن در چنين موقعيتي در تابستانها داراي آب و هوائي معتدل و در زمستانها داراي آب و هوائي سرد و پر سوز مي باشد.

اين منطقه از سالهاي بسيار دور تا كنون از وجود عالمان فقه اهل بيت(ع) بهره ها برده اند. به همين جهت سطح فرهنگ ديني و عمومي مردم مطلوب مي باشد. مضجع شريف امامزاده حضرت سراج الدين موسي بن جعفر(ع) در برزك، مقبره عالم و عارف و شاعر مشهور كاشان ملا بابا افضل الدين مرقي در مرق و ساير قبور امامزادگان عظيم الشان در روستاهاي ازوار و ويدجا، خانه هاي قديمي در وركان و... از مكانهائي هستند كه از فرهنگ و تاريخ مردم خبر مي دهند.

شغل مردم بخش برزك قالي بافي، كشاورزي، باغداري، دامداري، زنبورداري، گلاب گيري و... مي باشد.
كشاورزي برزك اغلب باغداري است و محصولات آن نيز انواع سردرختي مي باشد از جمله گردو- آلو- بادام – شاه توت – زردآلو- قيصي – سيب – انگور.
بعد از گل محمدي محصول معروف برزك كه زبانزد خاص وعام مي باشد و از محبوبيت خاصي برخوردار مي باشد شاه توت برزك مي باشد.
درختان شاه توت در برزك حدود ٥ هكتار از اراضي را در بر گرفته كه ميزان توليد شاه توت در برزك ساليانه ١٠٠تن مي باشد.
آلو زرد برزك كه به آلوي خيگي و آلوي مرغي ناميده ميشود در منطقه مشهور مي باشد كه متاسفانه در ساليان اخير از توليد آن به صورت محسوسي كاسته شده است.

از جمله صنايع موجود در اين منطقه صنعت قالي بافي مي باشد. در اين منطقه حدود ٨٥٠ كارگاه قالي بافي خانگي موجود مي باشد از ديگر صنايع موجود در روستا صنعت گلاب گيري است كه به دو صورت سنتي و صنعتي ديده مي شود.

هنوز اطلاعات این بخش به طور کامل و دقیق در سامانه ثبت نشده است. لطفا از طریق لینک همکاری با ما در بالا ما را در تکمیل اطلاعات همراهی کنید.
منابع:
پرتال استان اصفهان: isfp.ir
پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران : پرتال شهرستان کاشان
http://iran.ibep.ir