پرتال ایران پرتال استان اصفهان پرتال شهرستان کاشانآشنایی با شهر نیاسر .
تبلیغات در ایران پزشکان و مراکز درمانی ایران پزشکان و مراکز درمانی کاشان تدریس خصوصی در کاشان بازار کاشان .
 
آشنایی با شهر نیاسر

شهر نیاسر مرکز بخش نیاسر از توابع شهرستان کاشان و استان اصفهان است.این شهر در فاصله 24 کیلومتری شمال غربی شهر کاشان مرکز شهرستان قرار دارد.شهر نیاسر از طریق اتوبان در فاصله 240 کیلومتری شهر تهران پایتخت ایران، 100 کیلومتری شهر قم مرکز استان قم و 260 کیلومتری شهر تاریخی اصفهان مرکز استان اصفهان قرار دارد.
شهر نیاسر یکی از 3 مرکز مهم تولید گل محمدی، گلاب و عرقیات گیاهی شهرستان کاشان و کشور است.
نیاسر یکی از کهن ترین مراکز سکونت بشری است. در پای چارطاقی – که اولین بنای نوع خود در دوره ساسانیان است- و در زیر باغ کوشک فعلی و غار زیرین آن لایهای است که قدمت آن حداقل به 25000 سال میرسد.
نیاسر شهری قدیمی است که تمام تاریخ و قدمت خود را مدیون چشمه آبی است که به نام چشمه اسکندریه شناخته می شود. افسانه های جالبی در مورد نحوه به وجود آمدن این چشمه گفته شده است. در یکی از این افسانه ها آمده؛ اسکندر بن فیلقوس که از دانیال پیامبر علم کشف اسرار را یاد گرفته بود، روزی از این منطقه می گذشته و با دیدن کوه کنار نیاسر؛ از وجود چشمه ای در آنجا خبر می دهد. با کندن زمین چشمه پدیدار شده و همین چشمه زمینه آبادانی منطقه را ایجاد می نماید. بر اساس همین افسانه اسم این چشمه را اسکندریه گذاشته اند. آبشار نیاسر هم در واقع زاییده همین چشمه است.
محلات مسکونی شهر نیاسر در میان مساحتی بالغ بر 800 هکتار از باغها و گلستانها و اراضی زراعی پراکنده شده است.
غار تاریخی رئیس و لایه کهن زیرین آن، چهار طاقی ( آتشکده) ساسانی، بافت تاریخی با عناصر، فضاها، راسته ها و بناهای عمومی و مسکونی متعدد و گوناگون، باغهای گسترده، گلستانهای زیبا و قرارگیری در دامنه کوه به همراه چشمه اسکندریه و آبشار معروف آن و باغ و کوشک تالار، این شهر را تبدیل به یکی از شهرهای تاریخی و گردشگری کشور نموده است.
محصولات نیاسر شامل: گردو، بادام، گندم، جو، انجیر، انار، آلوچه، زردآلو، قیصی، انگور، سبزیجات و کاهو و خیار، پیاز، گوجه، کدو و کالک و سیب زمینی می باشد، اما معروفترین محصول نیاسر گلاب و عرقیات گیاهی نیاسر میباشد.

هنوز اطلاعات این بخش به طور کامل و دقیق در سامانه ثبت نشده است. لطفا از طریق لینک همکاری با ما در بالا ما را در تکمیل اطلاعات همراهی کنید.
منابع:
پرتال استان اصفهان: isfp.ir
anobanini (dot) ir
پایگاه اطلاع رسانی بازار ایران : پرتال شهرستان کاشان
http://iran.ibep.ir