تبلیغات صنعت ساختمان مجله صنعت ساختمان مجله دکوراسیون راهنماي خريد ميز و صندلي کامپيوتر
تبلیغات در ایران پزشکان و مراکز درمانی بازار املاک شمعدان و لوستر چینی و بلور بازار فرش بازار مبل ایران نما ساختمان در ایران .
 

براي استفاده از رايانه، نيازمند استفاده از ميز و صندلي مخصوص آن هم هستيم. هر چند شايد بتوان رايانه را روي هر ميزي قرار داد و از آن استفاده کرد؛ ولي مسلما استفاده از ميز و صندلي‌هاي مخصوصي که متناسب با اين کار طراحي و ساخته شده‌اند، کار را براي کاربر خيلي ساده‌تر و ايمن‌تر خواهد کرد و از بروز مشکلات جسمي و عوارض و درد‌هايي که ممکن است در آينده با هيچ هزينه‌اي التيام پيدا نکنند، پيشگيري مي‌کند.
بيشتر ميزهاي رايانه در کشورمان از جنس لترون يا ام دي اف توليد مي شوند. هر چند نوع شيشه اي اين ميزها هم در بازار وجود دارد که وارداتي هستند و بيشتر از چين وارد ايران شده اند. نوسان قيمت ارز طي يک سال اخير موجب افزايش تقريبا سه برابري در قيمت اين ميزهاي وارداتي شده در حالي که ميزهاي داخلي معمولا افزايش قيمتي بيش از دو برابر نداشته اند؛ بنابراين به گفته فعالان بازار در ماه هاي اخير رفته رفته توليدات داخلي، جاي کالاهاي وارداتي چيني را گرفته اند.
ارتفاع ميز کامپيوتر معمولا ۷۵ سانتي متر و طول آن بين ۸۰ تا ۱۲۰ سانتي متر يا بيشتر متغير است.
در به کارگيري صندلي استفاده از کامپيوتر هم بايد دقت زيادي اعمال شود و به منظور پيشگيري از عارضه ها و ضايعات بدني غيرقابل جبران از استفاده از صندلي هاي ثابت و معمول ارائه شده در بازار اجتناب کرد. در حقيقت رعايت اصول ايمني و ارگونومي در آنها کاملا ضروري است.
ميز کار رايانه
ميز کار رايانه از اهميت خاصي برخوردار است. چيدمان راحت و حرفه اي قطعات فيزيکي کامپيوتر اولين رهاورد بهره گيري از يک ميز کار اختصاصي است؛ البته علاوه بر چيدمان راحت و بدون دردسر، يک ميز مناسب، از مشکلات ناشي از حرکت ناگهاني قطعات و حتي خرابي احتمال کامپيوتر جلوگيري مي کند به طور مثال اگر يک ميز کار کامپيوتر، کامل ثابت و محکم نباشد ممکن است در هنگام روشن بودن کامپيوتر و تکان ناگهاني به وسايل داخلي مانند هاردديسک (که داراي صفحه مغناطيسي دوار با سرعت دوران بالاست) به آن آسيب جدي برساند و بخشي از اطلاعات شما نابود شود.
مشخصات اصلي ميز رايانه
۱ ـ ارتفاع سطح ميز کار بايد قابل تنظيم باشد.
۲ ـ فضاي در نظر گرفته شده براي پاها در زير ميز بايد مناسب باشد.
۳ ـ سطح ميز کار بايد به اندازه اي بزرگ باشد که جاي کافي براي تمام اشيا و وسايل موجود باشد.
وسايلي که در هنگام کار بيشترين موارد استفاده را دارند، بايد در نزديکي اپراتور و در دسترس وي قرار داشته باشد و ديگر وسايل نيز بايد به صورتي منظم در جاي خود قرار گيرند.
اگر امکان استفاده از يک ميز بزرگ وجود نداشته يا فضاي روي ميز کوچک باشد، مي توان با استفاده از پايه متحرک مانيتور، ضمن تنظيم فواصل و ارتفاع مانيتور در بهترين حالات از فضاي موجود نيز بيشترين استفاده را به عمل آورد که اين وسيله با امکان چرخش ۳۶۰ درجه به دور محور خود حرکت وضعي و انتقالي، قابليت تنظيم محيط کار را تا حد بسيار زيادي افزايش مي دهد و در اثر افزايش قابليت تنظيم فواصل و ارتفاعات مورد نياز از خستگي ستون مهره ها و ديگر اندام ها جلوگيري مي شود.
۴ ـ سطح ميزکار نبايد سفيد يا خيلي تيره باشد، چون به نامساعدشدن شرايط روشنايي کمک مي کند.
مشخصات اصلي صندلي رايانه
۱ ـ داراي پشتي باشد، به صورتي که گودي کمر را در بر گيرد و (پشتي) از نظر افقي و عمودي تراز باشد.
۲ ـ چرخان باشد.
۳ ـ از هر نظر (زوايا و فواصل) قابل تنظيم باشد.
۴ ـ داراي پايه اي محکم باشد.
۵ ـ روکش آن از جنسي باشد که هوا را از خود عبور داده و سبب تعريق نشود و لغزنده نباشد.
۶ ـ لايه داخلي آن دو تا سه سانتي متر ضخامت داشته باشد.
۷ ـ دست کم عرض آن ۴۰ سانتي متر باشد.
۸ ـ چرخ آن قابليت حرکت بر جنس کفپوش اتاق را داشته باشد.
۹ ـ ارتفاع آن با ارتفاع ميز متناسب باشد.
۱۰ ـ ارتفاع نشمينگاه صندلي بايد ۲۵ تا ۳۵ سانتي متر پايين تر از سطح ميز کار در نظر گرفته شود. /منبع: پارسينه

مجله اینترنتی صنعت ساختمان
http://sakhteman.ibep.ir